پودر سنگ

پودر سنگ چیست؟

پودر سنگ  یا آرد سنگ یا خاک سنگ باقی مانده های کوبیده شده و پودر شده از سنگ ها و کانی های معدنی است که به روش طبیعی و یا صنعتی تولید می گردد. موارد مختلفی در طبیعت نظیر تحرک یخچال های طبیعی و جریان های آبی نظیر رودخانه ها موجب می شود که صخره ها و پاره سنگ های بر روی هم ساییده شده و قطعات کوچک و کوچک تری از آن برجای ماند. سایش متقابل سنگ ها موجب تولید خاک سنگ های گوناگون سیلیسی ، گرانیتی ، آهکی ، کربناته و … در رنگ های گوناگون و سایز های متنوع می شود.

 

موارد مصرف و کاربرد پودر سنگ

پودر خاک سنگ دارای ویژگی های سنگ هایی معدنی است و بیشتر در صنایع ساختمانی و راه سازی به عنوان ملات و فیلر مصرف می شود. از بودر سنك در ترکیب با سیمان برای تولید بتن استفاده می کنند. این کار علاوه بر اینکه سبب کاهش هزینه های تولید بتن خواهد شد همچنین کیفیت آن را افزایش داده و مانع ترک خوردن و ایجاد شکاف پس از خشک شده می شود. پودر خاک سنگ دارای رنگ های گوناگونی است. رنگ آن برای ترکیب با سیمان سفید و بنا سازی ساختمان ها مناسب می باشد. همچنین در صنایع ذوب آهن و فولاد سازی ، تولید رنگ و رزین هم از پودر خاک سنگ به عنوان پرکنی مناسب استفاده می شود.

کاربرد خاک سنگ

 • بودر سنك در امور ساختمانی برای تهیه ملات و دوغاب ، تثبیت خاک ، افزایش مقاومت بتن در برابر رطوبت و تقویت مقاومت فشاری آن بکار می رود
 • کاربرد خاک سنگ در تولید مصالح ساختمانی مانند کاشی و سرامیک ، قیرگونی ، سند بلاست و تولید هبلکس است
 • اختلاط سیمان سفید و پودر سنگ برای بندکشی کاشی و سرامیک سرویس های بهداشتی و آشپزخانه انجام می شود
 • برای زهکشی کانال ها و مجاری آب و مناطق در معرض رطوبت کاربرد دارد
 • پس از آسفالت ریزی ، برای افزایش چسبندگی آسفالت و قیر ، بر روی آن خاک سنگ می پاشند
 • در صنعت ذوب آهن و فولاد سازی ، از این ماده برای تصفیه سنگ آهن و ایجاد سرباره استفاده می کنند
 • پودر خاک سنگ در تولید کاغذ به عنوان پر کننده و فیلر و نیز به منظور بازیافت کاستیک سودا بکار می رود
 • در زمین های کشاورزی ، این پودر برای کرت بندی زمین و جلوگیری از نفوذ آب به قطعات دیگر و همچنین تامین مواد معدنی خاک کاربرد دارد
 • برخی انواع Rock flour دارای خاصیت ضدعفونی جهت استفاده در مرغداری ها ، مراکز پرورش دام و طیور و دفن زباله های عفونی هستند
 • در کاربرد های هنری مثل مجسمه سازی ، پتینه کاری و ساخت تابلوی های نقش برجسته استفاده می شود
 • این محصول در تولید رنگ ، رزین ، سیلانت و پلیمر های مختلف بکار می رود
 • در زمینه تصفیه آب و فاضلاب ، میکروب کشی و تصحیح pH آب از خاک سنگ استفاده می گردد

پودر سنگ

انواع پودر سنگ

با توجه به گستردگی مصارف پودر خاک سنگ در کشور ، کارخانه سینا تولید اقدام به کوبش و عرضه انواع گوناگون خاک سنگ می نماید. با توجه به نیاز صنایع و کاربرد های خاک سنگ می توان به پودر سنگ جوشقان ، پودر سنگ قم ، پودر خاک سنگ آهک ، پودر سنگ سوپر ، پودر سنگ سبزوار  ، پودر سنگ ساوه و … در انواع مش بندی های گوناگون اشاره نمود که در کیسه های ۲۵ تا ۴۰ کیلوگرمی بسته بندی می شود. پودر خاک سنگ های سفید رنگ مانند سنگ جوشقان به دلیل گستره بیشتر مصارف دارای کاربرد وسیع تری هستند و با توجه به کیفیت بالاتر آن ها ، از قیمت گران تری هم برخوردارند.

پودر سنگ جوشقان

معادن سنگ جوشقان اصفهان دارای بهترین کیفیت سنگ در میان معادن کشور است. ویژگی سنگ جوشقان این است که دارای رنگ سفید چشم نوازی بوده و مشخصات مکانیکی قابل توجهی دارد. سنگ جوشقان اصفهان از نظر ظاهری شبیه به سنگ مرمر است و ملات تهیه شده از آن علاوه بر سفید بودن ، از استحکام سطحی بالایی برخوردار می باشد. از پودر جوشقان به دلیل زیبایی ظاهری و مقاومت بالا در آثار هنری مثل مجسمه سازی ، پتینه کاری و ساخت تابلو های نقش برجسته استفاده می کنند.

سنگ جوشقان را می توان در نمره بندی ها و سایز های مختلف پودری و میکرونیزه خردایش نمود. برای این منظور ما از دستگاه های سنگ کوبی صنعتی استفاده می کنیم تا سایز مورد نظر تمامی مشاغل و کاربرد ها را تولید نماییم. خاک سنگ جوشقان بر خلاف گچ و سیمان ، بعد از خشک شدن ترک نمی خورد به همین علت از آن در ساخت نمای ساختمان ها و مجمسه استفاده می کنند. این سنگ همچنین برای سنگ فرش کردن پیاده رو ها ، تهیه سنگ های آکواریومی و بسیاری مصارف دیگر هم بکار می رود.

پودر سنگ قم

استان قم در کنار برخی استان های دیگر کشور مثل استان اصفهان و لرستان دارای بیشترین تعداد معادن سنگ در کشور است. معادن مختلف سنگ مرمر ، گرانیت ، آهک و کربنات کلسیم در این منطقه وجود دارد. انواع خاک سنگ رنگی و سفید تولید شده از سنگ قم در مشاغل گوناگون استفاده می شود. پودر خاک سنگ قم به علت قیمت مناسب ، تنوع زیاد و کیفیت مطلوب در صنایع و مشاغل مختلف کاربرد دارد.

پودر سنگ الیگودرز

شهر الیگودرز در استان لرستان دارای با کیفیت ترین سنگ های کربنات کلسیم در کشور است. این پودر برای استفاده در تولید رنگ و رزین و پلیمرها بکار می رود. سنگ الیگودرز در سایز های مختلف سنگ نمره و پودر مثل پودر سنگ مش ۱۰۰ تا ۳۵۰۰ (پودر میکرونیزه) قابل تولید است.

پودر سنگ مرداب

خاک سنگ مرداب مربوط به منطقه مشخصی از کشور نیست بلکه نوع خاصی از خاک سنگ می باشد که از اکسید سرب بدست می آید. سنگ مرداب که به پودر سنگ نقره ، پودر مورد و مردار سنگ هم معروف است خاصیت میکروب کشی دارد و برخی عطاری ها آن را به عنوان پودر ضد عرق برای از بین بردن بوی عرق زیربغل و بوی بد کفش می فروشند. اگر چه پودر سنگ مرداب می تواند بوی عرق را کاهش دهد اما به دلیل وجود فلز سنگین سرب در آن ، برای سلامت انسان زیان بار است.

پودر سنگ

قیمت پودر سنگ

پودر خاک سنگ یکی از ارزان ترین مواد مورد مصرف در تهیه ملات جهت ساخت و ساز است. عموما از گرد سنگ برای کاهش هزینه تهیه ملات و افزایش حجم آن استفاده می شود. قیمت این محصول بر اساس نوع آن مشخص می گردد زیرا از کیفیت های متفاوتی برخوردار است. همچنین رنگ ، بسته بندی ، سایز و دانه بندی پودر خاک سنگ هم در قیمت نهایی آن ماثر می باشد. قیمت پودر سنگ ساختمانی که در امور ساختمان سازی و راه سازی و در حجم زیاد استفاده می شود ارزان تر از پودر مصرفی در کاربردهایی همچون رنگ سازی ، تولید چسب ، رزین ، پلیمر و مجسمه سازی است. برای دریافت آخرین قیمت پودر سنگ با کارشناسان سینا تولید تماس حاصل نمایید.

 

تولید پودر سنگ

با توجه به اینکه خاک سنگ صنعتی به نسبت نوع تولید شده در طبیعت ، بیشتر مورد نظر مصرف کنندگان قرار دارد ، کارخانه پودر سنگ سینا تولید از آسیاب ها و دستگاه های سنگ شکن قدرتمند و سرند های گوناگونی برای تولید پودر سنگ استفاده می نماید. محصول ما برای سالیان طولانی توسط فعالان بخش ساخت و ساز و مصرف کنندگان گرامی استفاده شده و از کیفیت و قیمت مناسبی بر خوردار است. همچنین به دلیل کوبش انواع مختلف سنگ های معدنی ، نیاز انواع صنایع قابل تامین می باشد. به منظور کسب اطلاعات تکمیلی و یا خرید پودر سنگ با بخش بازرگانی گروه صنعتی سینا تولید تماس حاصل فرمایید.

ویدئوی طرز کار کارخانه سنگ کوبی

 

سوالات متداول

بهترین نوع پودر سنگ کدام است؟

خاک سنگ مورد استفاده در صنایع مختلف متفاوت است. برای مثال ، پودری که برای ضدعفونی مرغداری بکار می رود با خاک سنگ مورد استفاده در تولید رنگ و رزین تفاوت دارد. باید بهترین نوع پودر سنگ را بر اساس کاربرد آن مشخص نمود.

روش حمل پودر سنگ چگونه است؟

اگر چه این محصول را می توان به صورت فله ای حمل نمود ولی به علت ریزدانه بودن ، در صورت حمل به صورت فله ای ممکن است بخشی از آن در طی حمل از بین برود. بنابراین معمولا در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی تا ۴۰ کیلوگرمی معمولی یا پلی اتیلن بسته بندی می شود.

آیا پودر سنگ همان پودر مل است؟

نوع خاصی از خاک سنگ که دارای دانه بندی میکرونیزه و بسیار ریز می باشد و ویژگی های خاصی دارد در تولید پودر مل بکار می رود. این محصول را با روغن بتونه ترکیب کرده و برای بتونه کاری استفاده می کنند.

کاربرد پودر سنگ در مرغداری چیست؟

در پرورش طیور از پودر سنگ به منظور ضدعفونی سالن پرورش استفاده می شود. پودر سنگ تهیه شده از کربنات کلسیم هم به دلیل اینکه حاوی مقادیر زیادی کلسیم قابل جذب است ، برای تامین کلسیم مورد نیاز برای رشد جوجه ها استفاده می شود.

 

مطالب مرتبط

 


 

Go to Top