021-33324980

سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیم | آلوم | زاج | Aluminium sulfate

سولفات آلومینیوم چیست ؟

سولفات آلومینیوم یک نمک فلز آلومینیوم ، محلول در آب و با خاصیت ختثی سازی شارژ الکتریکی است. فرمول شیمیایی آلومینیوم سولفات در حالت خشک به صورت Al2(SO4)3 است ولی دارای آبپوش های مختلفی به شکل هگزادکا و اوکتادکا نیز هست. حالت فیزیکی سولفات آلومینیم به صورت کریستال های بی بو و سفید رنگ با طعم شیرین می باشد. در دمای محیط دارای حالت ثابتی بوده و چنانچه تا 700 درجه سانتی گراد حرارت ببیند ، به اکسید آلومینیوم تبدیل می شود. سولفات آلومینیم در طب سنتی ایران با نام زاج سفید نامیده شده و نام لاتین آن آلوم Alum است. سولفات آلومینیوم 14 تا 17 درصد در بخش های صنعتی و خلوص بالای آن در تولید دارو های مصرف می شود.

سولفات آلومینیم دومین نمک پر مصرف این عنصر بعد از اکسید آلومینیوم (سنگ معدنی) است. با توجه به اینکه خاصیت جذب آب و رطوبتی که دارد ، در صورتی که در بسته بندی مناسبی نباشد ، بصورت کلوخه در می آید. سولفات آلومینیم با اسامی کیک آلوم ، آلوم کاغذ سازی ، آلومینیوم اسیدی و آلوم تصفیه آب شناخته شده و کریستالی سفید رنگ است که البته با کاهش رطوبت به صورت پودری تبدیل می شود. این ماده غیر قابل اشتعال ، پایدار ، سمی و اسیدی است. مهم ترین زمینه های مصرف این ماده به عنوان عامل لخته کننده در تصفیه آب آشامیدنی و آب استخر ها ، تثبیت کننده رنگ در صنعت کاغذ و پارچه و در صنعت کاغذ سازی نیز کاربرد دارد. 

 

انواع سولفات آلومینیم:

سولفات آلومینیوم مایع (خلوص 7-8 درصد)

سولفات آلومینیوم کریستالی (خلوص 13 الی 16 درصد)

سولفات آلومینیوم پودری (خلوص 17 درصد)

 

جدول مشخصات فیزیکی و شیمیایی سولفات آلومینیم

فرمول شیمیایی Al2(SO4)3
حالت فیزیکی مایع - کریستالی - پودری سفید رنگ
خاصیت شیمیایی اسیدی با پی اچ 3.3 تا 3.6
جرم مولکولی

در حالت پودری 342.15 g/mol

حالت کریستالی 666.44 g/mol

نقطه ذوب

در حالت پودری 770 درجه سانتگراد

حالت کریستالی 86.5 درجه سانتیگراد

انحلال  مقدار کم در الکل ها و محلول در اسیدها 
 ساختار کریستالی  مونوکلینیک

 

مصارف و کاربرد های سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم تصفیه آب

سولفات آلومینیم به دلیل دارای بودن خاصیت انعقادی ، به صورت گسترده ای در تصفیه آب آشامیدنی ، فاضلاب صنعتی و استخر های شنا استفاده می شود. آلومینیوم سولفات قادر است از طریق جذب الکتریکی ، ناخالصی های موجود در آب را به خود جذب کرده و به صورت لجن ته نشین شود. سپس به راحتی می توان این آلودگی ها را از کف مخزن خارج نمود. عواملی نظیر عدم سمیت ، عدم تغییر گسترده‌ی pH ، کاربرد آسان و قیمت ارزان سبب گسترش مصرف سولفات آلومینیم در صنعت تصفیه آب شده است. این فرایند لخته سازی یا Coagulation نامیده می شود و برای رفع کدورت آب بکار می رود.

سولفات آلومینیوم در استخر

استفاده زیاد از استخر های شنا سبب ایجاد کدورت در آب می شود. سولفات آلومینیم را باید پیش از فیلتر اضافه نمود. این ماده معمولا پی اچ آب استخر را کاهش داده و موجب اسیدی شدن آب می شود بنابراین باید به اندازه مشخصی مواد قلیایی به آن افزود.

سولفات آلومینیوم در رنگرزی

چنانچه سولفات آلومینیم در آب تقریبا قلیایی محلول شود ، هیدروکسید آلومینیوم ژلاتینی تولید می گردد که در رنگرزی و چاپ پارچه و لباس کاربرد دارد. لجن ژلاتینی تولید شده سبب چسبیدن مولکول های رنگ به پارچه شده و رنگ را در آب غیر محلول می کند.

سولفات آلومینیوم در کشاورزی

وجود یون سولفات در سولفات آلومینیم سبب خاصیت اسیدی آن شده و می تواند pH زمین ها کشاورزی با خاک آهکی را کاهش دهد. برای تاثیر گذاری بیشتر می توان آن را در اسید سولفوریک حل کرد تا با انجام عمل هیدرولیز به هیدروکسید آلومینیوم تبدیل شود. این عمل همچنین برای تغییر رنگ برخی گل های پرورشی نیز انجام می گیرد.

سولفات آلومینیوم بهداشتی

اشکال مختلف آلوم نظیر سولفات آلومینیم پتاسیم یا سولفات آلومینیم آمونیوم به عنوان عنصر فعال در تولید دئودورانت ها و مواد ضد تعریق استفاده می شود. البته سازمان غذا و داروی آمریکا سال هاست نمک های آلومینیوم را به عنوان ماده ضد تعریق قبول ندارد ولی در کشور های آسیایی همچنان مصرف می شود.

دیگر مصارف سولفات آلومینیوم

از ترکیبات مختلف سولفات آلومینیم می توان در تولید جوش شیرین ، ضد آب کردن بتن ، تولید فوم های آتش نشانی ، تولید مداد ، مسکن هایی برای کاهش سوزش نیش حشرات ، تولید قارچ کش ها ، در دندان پزشکی و تولید ترکیبات آلومینیوم دار استفاده کرد.

 سولفات آلومینیوم, فروش سولفات آلومینیوم, قیمت سولفات آلومینیوم, تولید سولفات آلومینیوم, سولفات آلومینیوم 17 درصد, سولفات آلومینیوم پتاسیم, تولید کننده سولفات آلومینیوم, کاربرد سولفات آلومینیوم, aluminium sulfate,

خطرات سولفات آلومینیم و امداد رسانی

Al2(SO4)3 ماده ای با خاصیت اسیدی است که در صورت تماس با پوست و چشم و یا استنشاق بخارات آن می تواند سبب خارش ، سوزش یا سرفه شود. همچنین خورده شدن زاج سفید می تواند سوزش شدیدی در معده و دستگاه گوارش ایجاد نموده و موجب استهال و استفراغ شود. افزودن آب به سولفات آلومینیوم غلیظ موجب تولید اسید سولفوریک شود که همین امر خطرات زیادی ایجاد می کند.

برای امداد رسانی به شخصی که بخارات غلیظ سولفات آلومینیم وارد ریه های وی شده ، باید فرد مسدوم را به هوای آزاد انتقال داد. همچنین در صورت بلعیدن این ماده ، به جای استفاده از آب ، یک لیوان شیر بنوشید تا آن را رقیق کند. چنانچه زاج سفید با پوست بدن تماس داشته و سبب سوختگی شیمیایی شد ، باید لباس را دراورده و قسمت آسیب دیده را با مقادیر زیاد آب سرد شستشو دهید.

 

حمل و انبارداری

سولفات آلومینیوم ماده ای اسیدی است بنابراین برای حمل و انبارداری آن باید نکات خاصی را رعایت نمود. قرار دادن این ماده در کنار مواد ناسازگار یعنی قلیاها اشتباه است زیرا سبب ایجاد واکنش می شود. همچنین با توجه به اینکه زاج سفید یک ماده اکسید کننده می باشد ، بهتر است از لوازم پلاستیکی بجای فلزی در اطراف آن استفاده شود تا ایجاد خوردگی و واکنش شیمیایی نکند.

سولفات آلومینیم تمایل زیادی به جذب آب داشته و طی این عمل ، خلوص آن کاهش یافته و شروع به کلوخه و سفت شدن می کند. به همین علت برای نگهداری طولانی مدت این محصول باید آن را در کیسه های دو جداره پی وی سی و مقاوم در برابر آب بسته بندی نموده و در محل خشک و خنک نگهداری کرد. بهتر است از مواد جاذب رطوبت در محل نگهداری زاج سفید استفاده شود تا به خشک بودن هر چه بیشتر انبار کمک کند.

 

تولید سولفات آلومینیوم

تولید سولفات آلومینیم از طریق واکنش اسید سولفوریک با یکی از نمک های آلومینیوم نظیر هیدروکسید آلومینیوم ، بوکسیت یا کائولن صورت می گیرد. سپس مواد ناخالص غیر محلول ، فیلتر شده و اسید سولفوریک کریستاله را آسیاب می کنند تا اندازه ذرات آن به سایز دلخواه برسد و در مرحله بعدآن را در داخل راکتور ، به اسید سولفوریک می افزایند. با مایع سازی فرایند ، سوپرنانت هایی برای خنثی سازی اسید سولفوریک به آن افزوده می شود. در مرحله بعد این ترکیب در دمای 115 درجه سانتی گراد تغلیظ ، تثبیت و سپس خنک می شود. در آخرین مرحله نیز آسیاب شده و سولفات آلومینیوم پودری یا کریستال به دست می آید. فرمول کلی فرایند تولید سولفات آلومینیم به صورت زیر است:

A12O3 + 3H2SO4 → A12 (SO43 + 3H2O

روش آزمایشگاهی تولید سولفات آلومینیوم که در اشل کوچک انجام می شود نیز از طریق حرارت دادن فلز خالص آلومینیوم در اسید سولفوریک می باشد:

2Al + 3H2SO4 → Al2(SO4)3 + 3H2

 

بازار جهانی

به دلیل به موارد مصرف فراوان سولفات آلومینیوم در بخش های کشاورزی ، بهداشتی ، محیط زیست ، صنعت و تصفیه آب ، بازار جهانی این ماده در سال 2018 با رشدی سه درصدی نسبت به سال 2016  مواجه شد. دلیل اصلی استقبال از سولفات آلومینیم ، کمبود میزان آب های شیرین در جهان و رشد روز افزون جمعیت است. طبق براورد های انجام شده ، کشور چین و کشور های اروپایی در آینده نزدیک به عمده ترین مصرف کنندگان زاج سفید تبدیل شوند. کشور های خاورمیانه و آفریقایی هم به دلیل کمبود آب های قابل شرب و نیاز به بازیافت آب های آلوده مصرف شده ، نیاز بیشتری به این محصول مهم خواهند داشت.

 

فروش سولفات آلومینیوم

به اطلاع صنعتگران در زمینه های مختلف تولیدی و خدماتی می رساند ، گروه سینا تولید به عنوان یکی از معتبرترین تولید کنندگان سولفات آلومینیوم 17 درصد و 16 درصد ، با کیفیت عالی و قیمت استثنائی آمادگی تولید و عرضه این محصول را جهت مصرف داخلی و یا امور صادراتی دارد. کیفیت بالای سولفات آلومینیم تولیدی این مجموعه سبب شده تا میزان بالایی از محصول به کشور های همسایه نظیر عراق ، افغانستان ، ارمنستان و ترکمنستان صادر شود. به منظور اخذ اطلاعات تکمیلی و یا خرید سولفات آلومینیوم با بخش بازرگانی سینا تولید تماس حاصل فرمایید.

سولفات آلومینیوم 17 درصد - 5.0 out of 5 based on 7 votes

سولفات آلومینیوم 17 درصد

سولفات آلومینیوم پتاسیم - 4.8 out of 5 based on 4 votes

سولفات آلومینیوم پتاسیم

کارخانه تولید سولفات آلومینیوم - 5.0 out of 5 based on 8 votes

کارخانه تولید سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم در استخر - 5.0 out of 5 based on 7 votes

سولفات آلومینیوم در استخر

زاج سفید | زاج عطاری | آلوم - 4.5 out of 5 based on 26 votes

زاج سفید | زاج عطاری | آلوم

کاربرد سولفات آلومینیوم - 4.8 out of 5 based on 30 votes

کاربرد سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم صادراتی - 5.0 out of 5 based on 3 votes

سولفات آلومینیوم صادراتی

سولفات آلومینیوم در کشاورزی - 5.0 out of 5 based on 7 votes

سولفات آلومینیوم در کشاورزی

نقش سولفات آلومینیوم در کاغذ سازی - 4.5 out of 5 based on 8 votes

نقش سولفات آلومینیوم در کاغذ سازی

تفاوت سولفات آلومینیوم و زاج سفید چیست - 4.8 out of 5 based on 4 votes

تفاوت سولفات آلومینیوم و زاج سفید چیست

سولفات آلومینیوم در رنگرزی پارچه | کاربرد سولفات آلومینیوم در صنایع نساجی - 4.7 out of 5 based on 3 votes

سولفات آلومینیوم در رنگرزی پارچه | کاربرد سولفات آلومینیوم در صنایع نساجی

قیمت سولفات آلومینیوم | اعلام قیمت فروش سولفات آلومینیوم در ایران - 5.0 out of 5 based on 4 votes

قیمت سولفات آلومینیوم | اعلام قیمت فروش سولفات آلومینیوم در ایران

سولفات آلومینیوم در خاک بستر مرغداری و طیور - 5.0 out of 5 based on 4 votes

سولفات آلومینیوم در خاک بستر مرغداری و طیور

آنالیز سولفات آلومینیوم | Aluminium Sulfate Analysis | Al2(SO4)3 - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آنالیز سولفات آلومینیوم | Aluminium Sulfate Analysis | Al2(SO4)3

واکنش تجزیه آلومینیوم سولفات - 5.0 out of 5 based on 4 votes

واکنش تجزیه آلومینیوم سولفات

MSDS سولفات آلومینیوم - 3.3 out of 5 based on 3 votes

MSDS سولفات آلومینیوم

آهک

سود پرک

سود مایع

اسید هیومیک
بنتونیت

آهک،سود پرک،سود مایع

با ما در ارتباط باشید

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر است

ایمیل
ورودی نامعتبر است

توضیحات
ورودی نامعتبر است

تماس با ما

mahdban Copy 75  تلفن دفتر تهران : 02133324980
iphone 38345  همراه : 09128124103 - 09334134599

 


 ایمیل : info@sinato.ir