آهک هیدراته | آهک زنده | آهک مرده | آهک ساختمانی | آهک صنعتی | آهک پخته | آهک شکفته

آهک چیست؟

آهک ماده ای معدنی و رسوبی و از ترکیبات کلسیم دار موجود در طبیعت است. منشاء شیمیایی داشته و ناخالصی های غالب آن ، ترکیبات اکسید ، هیدروکسید و کربنات است. نوع ناخالصی مشخص کننده‌ی نوع آهک می باشد. کاربرد های اهک بسیار زیاد و فراوان است و از ساخت و ساز ساختمان ها و راه ها گرفته تا صنایع غذایی و دارویی به شکل گسترده ای مصرف می شود. برای مثال سالیانه میلیون ها تن آهك برای تولید سیمان و بتن استفاده می گردد زیرا سبب افزایش استحکام و چسبندگی ملات شده و نیز از ایجاد شکاف و ترک خوردگی در سطح سیمان پس از خشک شدن جلوگیری به عمل می آورد. در حالت خالص ، فرمول شیمیایی آن به صورت اکسید کلسیم CaO و هیدروکسید کلسیم Ca(OH)2 بوده از دوران باستانن توسط انسان شناخته شد.

 انواع آهک

سنگ آهک

سنگ آهکی همان کربنات کلسیم با فرمول CaCO3 است و ناخالصی اصلی آن کربنات می باشد. این ماده به وفور در طبیعت یافت می شود و نوعیی خاک اهک است که می توان آن را به صورت فراوری نشده و در دانه بندی های مختلف مورد استفاده قرار داد. این کانی معدنی ، پایه تولید محصولات مختلفی بوده و در امور ساخت و ساز ، خوراک دام و طیور و … کاربرد دارد. رنگ آن با توجه به میزان خلوص ، از سفید تا خاکستری بوده و در صورت ترکیب با آب ، ملات بسیار محکمی تولید می نماید. ترکیبات آهکی در طبیعت ، از معادن مختلف استخراج می شود و به حالت سنگ و صخره وجود دارد.

آهک زنده

بهترین روش خالص سازی اهک و جداسازی ناخالصی های آن ، حرارت دهی و انجام عمل پخت می باشد. با این کار ، ناخالصی های عمده‌ی آن بخصوص گاز کربنیک جدا شده و به فرم خالص خود یعنی اکسید کلسیم نزدیک تر می شود. این ماده خالص ترین حالت اهک بوده با توجه به نوع فراوری آن و ویژگی هایی که دارد با اسامی و نام های متنوعی همچون آهک فعال یا اکتیو – اهک کلوخه – اهک پخته و اهک کلسینه شناخته می شود. ویژگی اصلی اکسید کلسیم ، ناپایداری آن در مقابل رطوبت است به این معنی که در صورت ترکیب با آب ، به دلیل جذب یون هیدروکسید و تغییرات شیمیایی ، واکنش پر حرارتی را به همراه تولید گرما ، بخار آب و کمی نور انجام می دهد. این ترکیب دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی مناسبی بوده و بیشترین مصرف آن در تولید سیمان است.

آهک هیدراته

ناپایداری اکسید کلسیم موجب می شود تا نتوان از آن در تمامی زمینه استفاده نمود بنابراین با ترکیب آن با آب ، هیدروکسید کلسیم تولید می شود. آهک هیدراته در اثر شکفته شدن اکسید کلسیم تولید می شود بنابراین آن را آهک شکفته هم می نامند. همچنین با نام های دیگری مانند اهک مرده یا آبدیده هم شناخته می شود. نوع هیدراته بر خلاف نوع زنده یا پخته ، چنانچه با آب ترکیب شود ، واکنش نمی دهد به همین دلیل مرده نامیده می شود. این ترکیب همان آهک پودری می باشد که از آن برای شفته کاری ، تغذیه دام ، تصفیه آب و … استفاده می کنند. ترکیب آن با آب موجب تولید شیره سفید رنگی به نام آب آهک می شود که دارای مصارف گوناگونی همچون صنایع غذایی است. از آن برای تهیه مربا و یا تلخی گیری زیتون استفاده می شود.

آهک

کاربرد های آهک

آهک زنده به صورت گسترده ای در صنایع ذوب فلزات و در فرایند تولید فولاد پایه اکسیژن استفاده می شود.
• تصفیه آلومینا به منظور تولید فلز خالص آلومینیوم و سیلیکات کلسیم
• مصرف سالیانه میلیون ها تن آهک پخته جهت تولید سیمان برای افزایش چسبندگی و استحکام
• در صنایع غذایی و دارویی برای تهیه مربا و تولید قرص و برخی داروها
• هیدروکسید کلسیم در تصفیه آب و فاضلاب به منظور تنظیم pH و ته نشین سازی آلودگی های معلق در آب
• در صنایع پتروشیمی با فنولفتالین ترکیب می شود تا میزان آب موجود در مخازن را مشخص نماید
• در کارخانجات کاغذسازی برای کاستیک زدایی و کاهش تاثیر مخرب کاستیک سودا
• اکسید کلسیم به منظور سولفور زدایی گاز های سمی از دودکش کارخانجات
• هیدورکسید کلسیم در کارخانه تولید قند و شکر برای تصفیه چقندر قند

انواع آهک بازاری

آهک چرب یا پر قوه

خالص ترین نوع اهک یافت شده در طبیعت است به گونه ای که میزان ناخالصی های آن کمتر از ۴% است و در نتیجه در صورت ترکیب با آب ، شکفتگی شدیدی پیدا کرده و تا ۳ برابر متورم می شود. ملات آن به سرعت سخت شده و گاز کربنیک زیادی آزاد می کند. نام دیگر آن اهک هوایی است.

آهک کم قوه

سنگ آن دارای کیفیت پایینی بوده و بیش از ۹۰ درصد ناخالصی هایی همچون خاک اخری ، سیلیس ، آلومینا و … دارد. زیاد فعال نیست و ملات بی کیفیتی تولید می نماید.

آهک ساختمانی و صنعتی

مهم ترین کاربرد آن از گذشته تا به امروز در ساخت و ساز بنا ها و جاده ها بوده است ، برای این منظور از نوع با خلوص کمتر استفاده می شود تا قیمت ارزان تری داشته و هزینه های تولید را کاهش دهد. البته همیشه آهک ساختمانی بی کیفیت نیست برای مثال چنانچه قصد شفته کاری داشته باشیم ، باید از نوع با کیفیت آن استفاده نمود زیرا کل وزن سازه بر روی فنداسیون آن قرار می گیرد.

آنالیز آهک زنده

    ردیفعنصر    درصد وزنی
۱CaO۸۹٫۲۶
۲     CaCO3     ۴٫۳۶
۳Al2O3۰٫۹۱
۴Fe2O3۰٫۸۸
۵MgO۲٫۷۴
۶SiO2۰٫۹۳

تولید آهک

برای فراوری و تولید اهک و تولید انواع مختلف آن ، از کوره های آهکپزی استفاده می شود که در دو نوع سنتی و صنعتی است. روند کار در کارخانه آهک به این صورت است که پس از استخراج سنگ کربنات کلسیم از معدن ، به کارخانه منتقل شده و توسط سیستم کوبشی ، کاملا خردایش می شود. سپس به کوره منتقل شده و در دمای بالای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد پخته می شود. هر چه دما بیشتر بوده و مدت زمان پخت نیز طولانی تر باشد ، کیفیت محصول تولیدی بهتر خواهد بود. در آخرین مرحله در صورت نیاز ، به سیستم هیدراسیون منتقل می شود تا شکفته شود.

چرخه آهک چیست

برای تولید آهک از سنگ کربنات کلسیم با فرمول CaCo3 استفاده می شود. برای این منظور ، باید معادن استخراج شده و سنگ ها برای فراوری بهه کارخانه منتقل شود. سپس عمل پخت با حرارت زیاد بر روی آن صورت می گیرد تا گاز کربنیک به عنوان ماده ناخواسته از آن جداسازی شود. این اهک فراوری شده در داخل مصالح ساختمانی به کار رفته و برای ساخت بنا ها و جاده ها استفاده می شود. با گذشت زمان ، آهك خشک شده شروع به جذب گاز دی اکسید کربن موجود در محیط نموده و به حالت کربنات کلسیم بر می گردد. این سیکل تغییرات را چرخه آهک می نامند.

آهک

قیمت آهک

قیمت اهک بستگی مستقیمی به نوع آن دارد. میزان فراوری صورت گرفته بر روی آن و همچنین خلوص محصول تولید شده ، روش فراوری ، محل معدن و کارخانه آهک ، نوع بسته بندی و نوع کاربرد آن در قیمت گذاری این محصول تاثیر گذار خواهد بود.

فروش آهک

سینا تولید به عنوان یکی از بزرگ ترین کارخانه های تولید کنندگان آهک در انواع مختلف در کشور ، به صورت گسترده ای اقدام به تولید آهک هیدراته و زنده و ساختمانی و صنعتی و … در بسته بندی های متنوع و یا به شکل فله ای نموده و برای مصرف هم وطنان عزیز و همچنین صادر کنندگان گرامی عرضه می نماید. فروش آهک “سینا تولید” با کیفیت بسیار ممتاز و با خلوص بالای ۹۰ درصد و همچنین با کیفیت بسیار مناسبی انجام می گیرد.

مطالب مرتبط
Go to Top