021-33324980

سود پرک

سود پرک

سودپرک | کاستیک سودا فلکس | سود سوز آور | سدیم هیدروکسید | سود کاستیک

سود پرک چیست ؟

سود پرک ترکیبی سفید رنگ و محلول در آب است و از طریق تجزیه شیمیایی سدیم کلراید تولید می شود. سود کاستیک پرک به دلیل اینکه توان زیادی در هیدرولیز مولکول های چربی دارد ، در تولید صابون ها ، شامپو ها و مواد چربی بر کاربرد دارد. سود پرک با نام های سود سوزآور و کاستیک سودا هم شناخته می شود و نام علمی آن سدیم هیدروکسید است. سود پرک دارای ترکیبی شیمیایی است که خاصیت قلیایی شدیدی دارد و به عنوان یک تنظیم کننده pH مطرح است و از آن می توان برای خنثی سازی اسید ها و تولید انواع نمک ها استفاده نمود.

نام محصول : سود پرک

نام علمی : سدیم هیدروکسید

سایر اسامی : کاستیک سودا پرک - کاستیک سودا فلکس - سود سوز آور جامد

فرمول شیمیایی : NaOH

شکل ظاهری : پرک و چیپس مانند سفید رنگ و چرمی

نوع بسته بندی : کیسه 25 کیلوگرمی دو جداره

دمای ذوب : 323 درجه سانتی گراد

وزن مولی : 39.9971 گرم مول

قابلیت انحلال پذیری در : آب - گلیسیرین - پروپیلن گلیکول - متانول

سود پرک حالت تغلیظ شده سدیم هیدروکسید مایع است که با اسامی کاستیک سودا و یا سود سوزآور هم معروف است. سود کاستیک پرک نوعی نمک یونی متشکل از یون مثبت سدیم Na+ و یون منفی هیدروکسید OH- به شکل NaOH است. محلول سود پرک موجب تجزیه پروتئین ها شده و در نتیجه در صورت تماس با بافت های بدن سبب سوختی می شود. از جمله ویژگی های این ماده این است که جاذب رطوبت و گاز دی اکسید کربن محیط بوده و حلالیت زیادی در آب دارد. درخواست بسیار زیادی برای کاستیک سودا در جهان وجود دارد و تولید سالیانه آن به ده ها میلیون تن می رسد.

کاستیک سودا در دمای معمول به شکل جامدی سفید رنگ است اما در تماس با اسید ها و رقیق کردن آن در آب ، واکنش اگزومتریک رخ داده و حرارت زیادی تولید می شود. سود سوز آور ماده ی پر مصرفی در زمینه تولید صابون و صنایع پتروشیمی است. همچنین به عنوان شناساگر فلزات ، انجام واکنش های شیمیایی ، تصفیه پنبه ، رفع زنگ فلزات و ... نیز به کار می رود.

 

ویژگی های سود پرک

ویژگی های فیزیکی

سود سوز آور در حالت جامد سفید رنگ و دمای ذوب آن 318 درجه سانتیگراد است. بسیار محلول در آب بوده و تا حدودی در اتانول و متانول حل می شود. آبپوش های متفاوتی از آن به

صورت 7 آبه با فرمول NaOh.7H2O و 5 و 3 آبه وجود دارد ولی نوع تک آبه آن دارای ثابت ترین حالت است.

ویژگی های شیمیایی

سود پرک با اسید های پروتون دار واکنش داده و محصول این واکنش ، آب و نمک اسید است. برای مثال در صورت واکنش با اسید هیدروکلریک ، کلرید سدیم تولید می شود. واکنش کاستیک سودا با اکسید های اسیدی نظیر دی اکسید گوگرد نیز بسیار مورد توجه است زیرا برای سولفور زدایی در صنایع پتروشیمی دارای اهمیت زیادی می باشد. کاستیک سودا پرک حلالیت مناسبی در آب ، گلیسیرین و الکل دارد. هر چه دمای آب بالا تر باشد ، این ماده به میزان بیشتر وسریع تر در آب حل خواهد شد.

 سود پرک, فروش سود پرک, خرید سود پرک, قیمت سود پرک, سود پرک 98, تولید کننده سود پرک, کارخانه سود پرک, سودپرک, تولید سود پرک,

تولید سود پرک

کاستیک سودا به شیوه صنعتی با خلوص 50 درصد و از طریق الکترولیز نمک کلرید سدیم به روشی تحت عنوان "کلرآلکالی" تولید می شود. گاز کلر نیز یکی از محصولات جانبی کارخانه سود مایع است. سپس برای جامد سازی آن ، در کارخانه سود پرک از طریق تبخیر آب موجود در سود سوزآور مایع اقدام می شود. محصول نهایی همان سود پرك است که در زبان لاتین به آن کاستیک سودا فلکس Caustic Soda Flakes گفته می شود.
روش غیر صنعتی تولید سدیم هیدروکسید از طریق ترکیب فلز خالص سدیم و آب است. طی انجام این واکنش ، گاز هیدروژن و حرارت آزاد می شود. این روش به صورت صنعتی امکان پذیر نبوده و روش آزمایشگاهی است.

 

مصارف و کاربرد های سود پرک

کاستیک سودا یک محصول بسیار کاربردی در صنعت است. در حدود یک چهارم از کل تولید این محصول در صنایع تولید کاغذ مصرف می شود. همچنین مقداری از آن برای تولید نمک های سدیم و نیز شوینده ها کاربرد دارد. تنظیم pH و سنتز ارگانیک از دیگر موارد مصرف آن است. در صنایع پتروشیمی هم برای کاهش گاز های گلخانه ای استفاده می گردد.
سود پرک در صنایع غذایی به منظور شستشو و پوست کنی میوه و سبزیجات مصرف می شود. همچنین در تولید شکلات ، کاکائو و کارامل کاربرد دارد. در صنایع لبنی برای تولید بستنی و نیز در تولید نوشابه ها و تلخی گیری زیتون از محلول کاستیک سودا استفاده می شود.

• در صنایع تولید آلومینیوم به منظور خالص سازی محصول نهایی
• در تولید صابون و چربی بر ها و مواد شوینده به عنوان یک ماده چربی زدای قوی
• در صنعت کاغذسازی به منظور جداسازی لیگنین و فیبر سلولوزی در فرایند کرافت
• در تولید سوخت های غیر فسیلی نظیر بیودیزل به عنوان یک کاتالیزور برای تبادل استری
• در کارخانجات برای شستشوی ماشین آلات آلوده به گریس ، چربی و همچنین به عنوان چاه باز کن
• در استخراج چاه نفت برای تجزیه گاز های سمی همچون دی اکسید گوگرد و سولفور زدایی دودکش های صنعتی
• در تصفیه آب به منظور افزایش pH و جلوگیری از ایجاد خوردگی و همچنین حذف فلزات سنگین آب
• در آزمایشگاه ها برای تنظیم اسیدیته و خنثی سازی و یا شناسایی اسید ها
• در تولید بتن ترکیبی جهت جلوگیری از دو فاز شدن سیمان و ماسه
• به عنوان ماده افزودنی در تولید رنگ ، چسب و سیلانت

کاربرد های غیر صنعتی سود پرک

امروزه از محلول سود پرک در کسب و کار های کوچک نظیر قالیشویی ها و کارواش ها نیز استفاده می شود زیرا علاوه بر چربی زدایی مناسبی که دارد ، هزینه آن پایین تر از تهیه مواد شوینده خواهد بود. سود پرک دارای کاربرد های خانگی هم می باشد. امروزه بسیاری از خانم های خانه دار هم به منظور صرفه جویی اقتصادی و هم به علت قدرت بسیار بالاتر سدیم هیدروکسید نسبت به مواد موجود در بازار از این محصول استفاده می نمایند. سود سوز آور یک چاه باز کن بسیار قوی است و به خوبی موادی که موجب گرفتگی چاه می شود را در خود حل کرده و راه عبور آب را باز می کند. همچنین می توان از محلول سود پرک به عنوان ماده سفید کننده و یک صابون بسیار قوی نیز بهره برد زیرا کاستیک سودا ماده اولیه در تولید انواع صابون و بسیاری از شوینده ها است بطوری که به میزان پنج تا ده درصد از آن جهت تولید صابون استفاده می شود.

 

آنالیز سود پرک صادراتی

Caustic Soda Flakes Analysis
  Row   Test Name Unit Test Result
1

Purity of Sodium

Hydroxide - NaOH

w% 99.16
2      Carbonate as Na2CO3      w% 0.43
3 Chloride as NaCl w% 0.0085
4 Sulfate as Na2SO4 w% 0.0047
5 Silicate as SiO2 w% 0.0019
6 Fe     mg/Kg     12.5
7 Insoluble in Water w% 0
8 Aluminum as Al2 mg/Kg     Less Than 20    
9 Heavy Metals as Pb mg/Kg Less Than 20

موارد ایمنی

کاستیک سودا در هر دو حالت آن یعنی سود مایع و سود پرک دارای خاصیت خوردنگی و سوزانندگی است و به دلیل اینکه قادر به تجزیه بافت های زنده می باشد در صورت تماس با اندام ها و بافت هایی همچون پوست ، چشم و غشاء مخاطی می تواند آسیب رسان باشد. این ماده سمی بوده و تنفس بخارات ناشی از آن بخصوص در حرارت بالا می تواند به ریه ها آسیب جدی وارد کند. هنگام استفاده از این ماده از وسایل محافظت شخصی نظیر دستکش ضد اسید ، عینک صنعتی ، لباس مخصوص و ماسک های فیلتر دار استفاده نمایید.

نگهداری و انبارداری سود پرک نیز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. سود کاستیک پرک با وجود این که ماده ای پایدار می باشد ولی تمایل زیادی به جذب آب و گاز دی اکسید کربن دارد بنابراین باید در کیسه هایی که امکان تنفس و ارتباط هوایی ندارند بسته بندی شود و از پاره نبودن کیسه های اطمینان حاصل نماییم. همچنین در زمان نگهداری باید در محلی به دور از مواد اکسید کننده نظیر اسید ها انبار گردد. سود پرک ماده ای قابل اشتعال و قابل انفجار نیست ولی در صورت قرار گیری در محل آتش سوزی ممکن است گاز های سمی در محیط آزاد کند.

 

روش محلول سازی

حل کردن سود پرک در آب دارای روش مخصوصی است تا هم خطری نداشته باشد و هم به خوبی حل شود. برای این منظور توصیه می شود از ظروف فلزی استفاده نکنید. کاستیک سودا با پلاستیک واکنش نمی دهد پس ظرفی پلاستیک را پر از آب سرد نمایید. سپس سود کاستیک پرک را با سرعتی متعادل (نه سریع و نه آهسته) به آب اضافه کنید. دقت داشته باشید که همیشه باید سود را داخل آب بریزید نه اینکه آب را به ظرف سود بیافزایید. بهتر است محلول را با یک چوب یا قاشقی پلاستیکی بهم بزنید تا بخوبی حل شود. دقت کنید محلول سود را به میزانی که نیاز دارید و زمان استفاده تهیه نمایید زیرا این محلول جاذب گاز دی اکسید کربن هوا است و خلوص و ماهیت آن تغییر می کند. هر چه میزان سود پرک در آب بیشتر باشد ، محلول قلیایی تر خواهد بود. اگر این محلول را برای شستشو و رسوب زدایی تهیه می نمایید ، به میزان 5 درصد وزنی سود در آب کافی است یعنی برای هر 95 گرم آب ، 5 گرم سود سوز آور جامد بریزید.

NaOH + H2O → Na + OH + H2O

سود پرک, فروش سود پرک, خرید سود پرک, قیمت سود پرک, سود پرک 98, تولید کننده سود پرک, کارخانه سود پرک, سودپرک, تولید سود پرک,

فروش سود پرک

فروش سود پرک 98 درصد با کیفیت بسیار عالی در بسته بندی 25 کیلوگرمی دو جداره و کاملا ایزوله صورت می گیرد. برای ارسال سود پرک صادراتی ، بسته بندی آن به صورت 40 تایی داخل کیسه جامبوبگ و یا به شکل پالت شده و تسمه کشی عرضه می شود. برای خرید سود پرک به ارزان ترین قیمت ممکن و داشتن آرامش خاطر ، به ما که تولید کننده این محصول می باشیم مراجعه فرمایید زیرا در صورتی که کاستیک سودا را از مراکز غیر معتبر خریداری نمایید امکان وجود ناخالصی های مختلفی همچون نمک ، کربنات سدیم ، سولفات سدیم ، کلرات سدیم ، ترکیبات آهنی و نیکل در آن بسیار زیاد است.

سود سوز آور - 4.9 out of 5 based on 35 votes

سود سوز آور

کاستیک سودا - 5.0 out of 5 based on 33 votes

کاستیک سودا

سدیم هیدروکسید - 5.0 out of 5 based on 20 votes

سدیم هیدروکسید

سود کاستیک - 5.0 out of 5 based on 7 votes

سود کاستیک

عوارض و خطرات سود پرک بر سلامت انسان - 5.0 out of 5 based on 6 votes

عوارض و خطرات سود پرک بر سلامت انسان

تولید سود پرک از سود مایع - 5.0 out of 5 based on 6 votes

تولید سود پرک از سود مایع

تلخی گیری زیتون با سود پرک - 4.9 out of 5 based on 11 votes

تلخی گیری زیتون با سود پرک

سود پرک خوراکی - 4.2 out of 5 based on 10 votes

سود پرک خوراکی

تولید سود پرک | تولید سود مایع - 3.7 out of 5 based on 6 votes

تولید سود پرک | تولید سود مایع

تولید کننده کاستیک سودا - 5.0 out of 5 based on 4 votes

تولید کننده کاستیک سودا

فروش سود پرک در اصفهان - 5.0 out of 5 based on 3 votes

فروش سود پرک در اصفهان

تولید کنندگان سود پرک - 4.8 out of 5 based on 6 votes

تولید کنندگان سود پرک

اطلاعات فنی سود پرک - 5.0 out of 5 based on 2 votes

اطلاعات فنی سود پرک

کاستیک سودا فلکس | سود پرک کاستیک - 5.0 out of 5 based on 2 votes

کاستیک سودا فلکس | سود پرک کاستیک

سود پرک صادراتی - 5.0 out of 5 based on 4 votes

سود پرک صادراتی

فروش سود پرک در تهران - 4.3 out of 5 based on 4 votes

فروش سود پرک در تهران

سود پرک بندر امام - 4.4 out of 5 based on 7 votes

سود پرک بندر امام

خرید و فروش سود پرک در بازار ایران | فروش سود پرک کاستیک سودا و انواع آن - 4.8 out of 5 based on 5 votes

خرید و فروش سود پرک در بازار ایران | فروش سود پرک کاستیک سودا و انواع آن

سود پرک نیرو کلر - 5.0 out of 5 based on 6 votes

سود پرک نیرو کلر

سود پرک تبریز | سود پرک کلر پارس - 4.3 out of 5 based on 4 votes

سود پرک تبریز | سود پرک کلر پارس

سود پرک کلران - 5.0 out of 5 based on 3 votes

سود پرک کلران

سود پرک | کاربرد ، مزایا و اصول ایمنی شیمیایی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

سود پرک | کاربرد ، مزایا و اصول ایمنی شیمیایی

آهک

سود پرک

سود مایع

اسید هیومیک
بنتونیت

آهک،سود پرک،سود مایع

با ما در ارتباط باشید

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر است

ایمیل
ورودی نامعتبر است

توضیحات
ورودی نامعتبر است

تماس با ما

mahdban Copy 75  تلفن دفتر تهران : 02133324980
iphone 38345  همراه : 09128124103 - 09334134599

 


 ایمیل : info@sinato.ir