بنتونیت

بنتونیت چیست؟

بنتونیت Bentonite نوعی خاک معدنی آتشفشانی و بسیار کاربردی می باشد که حداقل از ۸۵% خاک رس تشکیل شده است. ویژگی اصلی خاک بنتونیت این است که در صورت تماس با آب و مایعات متورم می شود. این ماده به لحاظ خاک شناسی دارای ساختمان آلومینوسیلیکاتی و غنی از مونتموریونیت ـ بدلیت بوده و ترکیبی از چندین کانی معدنی مختلف است. از لحاظ فیزیکی دارای دانه بندی های مختلف ، بي بو و سفيد مايل به کرم رنگ می باشد. در طبیعت ، نا خالصی هایی چون پتاسیم ، سدیم ، آلومینیوم و کلسیم دارد.

ویدیو فرایند تولید بنتونیت و فراوری آن

 

انواع بنتونیت

این ماده با توجه به نوع ساختار و همچنین ناخالصی های موجود در آن به ۲ دسته کلی تقسیم بندی می شود:

بنتونیت سدیمی (سدیک) : ناخالصی قالب آن عنصر سدیم بوده و جاذب رطوبت است و در اثر جذب آب ، به میزان زیادی منبسط می شود. کاربرد اصلی آن در حفاری چاه های نفت و گاز بوده و به عنوان یک عایق طبیعی نیز کاربرد دارد.

بنتونیت کلسیمی : جاذب یون در محلول ها است و برای یون زدایی استفاده می شود. بر خلاف نوع سدیمی ، به جای جذب آب ، می تواند چربی ها و روغن ها را جذب نماید بنابراین به عنوان یک شوینده صنعتی در صنایع تولیدی مصرف می شود.

بنتونیت

مصارف و کاربرد های بنتونیت

بنتونیت چاه ارت یا اکتیو

این ماده در برابر جریان الکتریسیته مقاومت اندکی داشته و خاصیت تیکسوتروپیک دارد به همین خاطر از دوغاب آن در ساخت چاه ارت و برای پر کردن اطراف میله های الکترود استفاده می شود و جایگزین ارزان قیمت ذغال و نمك در سيستم ارتينگ است.

بنتونیت حفاری چاه نفت

بنتونیت سدیک از مهم ترین اجزاء گل حفاری می باشد زیرا دارای خواص مختلفی همچون تعلیق پذیری ، آب بندی مناسب و جذب بالا است. این ماده با پوشش دهی دیواره چاه های نفت و گاز ، مانع ایجاد ترک و شکاف و در نتیجه ریزش چاه شده و همچنین موجب چرب شدن مته ها و خروج مواد زائد از چاه می گردد. این محصول در کنار مواد دیگری نظیر آهک هیدراته ، نشاسته حفاری ، سدیم متا سیلیکات ، انواع پلیمرها ، مشتقات اسید هیومیک ، سلولز پلی آنیونی ، لاتکس و … برای تهیه گل حفاری بکار می رود.

گندله سازی

به علت اینکه دارای خاصیت چسبندگی بسیار مناسبی است از آن برای گرانول سازی یا گلوله نمودن سنگ آهن به میزان ۸ کیلوگرم برای ۱ تن کانی آهن استفاده می نمایند. در حدود ۲۳ درصد از کل بنتونیت سدیم دار استخراج شده در جهان برای تولید گندله آهن (پلت سنگ آهن) مصرف می شود.

بنتونیت ریخته گری فلزات

نوع سدیم دار آن دارای خاصیت چسبندگی و پلاستیسیته مناسبی بوده و مقاومت ماسه را در ساخت قالب های ریخته گری افزایش می دهد. از ترکیب ۶ تا ۸ درصد بنتنیت با ماسه برای این منظور استفاده می شود.

Bentonite-clay

بنتونیت بستر حیوانات اهلی

خاک بنتونیت جاذب رطوبت بوده به همین دلیل از آن به عنوان بستر گربه و سایر حیوانات اهلی و خانگی به دلیل نرم بودن و جذب فضولات استفاده می گردد. به دلیل مشابه در حشره کش ها ، دفع زباله و پایدار نمودن خاک هم مصرف می شود.

بنتونیت کشاورزی

کاربرد Bentonite در کشاورزی و تولید کود های مختلف نیز بسیار گسترده است. تولید برخی از انواع کود کشاورزی همچون گوگرد بنتونیت دار ، تولید سموم و بهبود شرایط فیزیکی خاک از جمله کاربرد های آن در کشاورزی است. در حدود ۲ درصد از کل تولید این کانی معدنی در تقویت زمین های کشاورزی مصرف می شود.

تصفیه و رنگبری روغن

در تولید روغن های نباتی و همچنین در صنایع پتروشیمی ، این ماده به دلیل خاصیت کاتیونی و رنگبری آن کاربرد دارد.

تاثیر فوق‌العاده چشمگیر خاک بنتونیت در تصفیه روغن

 

بنتونیت ساختمانی

بنتونیت در امور ساختمانی به عنوان یکی از مصالح در ساخت دیوار و ملات سازی و روان سازی بتن کاربرد دارد. ملات آن از تحرک آب در داخل خاک جلوگیری می نماید و شکاف ها را پوشش می دهد. همچنین در درز گیری استخر های آب ، ترکیب با سیمان ، تولید بتن پلاستیک ، تولید سنگ نسوز و … مصرف می شود.

بنتونیت خوراک دام

از این ماده برای تولید غذای خشک و فشرده دام و طیور استفاده می نمایند. مصرف آن سبب افزایش شیردهی گاو ، افزایش کیفیت تخم مرغ و افزایش پشم گوسفندان می شود.

سایر کاربرد ها و مصارف بنتونیت

در حدود ۲ درصد از این ماده در صنایع غذایی برای نوشابه سازی و صنعت قند مصرف می شود. همچنین در صنایع شیمیایی ، تصفیه فاضلاب کارخانجات تولید کاغذ ، کاشی و سرامیک ، در صنایع دارویی برای تولید پودر ها و کرم ها ، به عنوان فیلر و سیلانت در عایق کاری و … کاربرد دارد. در گذشته در کشورمان از بنتونیت به جای صابون استفاده می شده است. این ماده که گل سرشوی نام داشته به عنوان یک پاک کننده و نرم کننده پوست و مو مصرف می شده است.

بنتونیت

فروش بنتونیت

برای خرید با کیفیت ترین و خالص ترین خاک و پودر سنگ بنتونیت در مش بندی های مختلف و به صورت بسته بندی شده و یا فله ای با ما تماس بگیرید. قیمت فروش بنتونیت بستگی کاملی به این عوامل دارد:

  1. میزان جذب آب و مایعات و چسبندگی یا ییلد
  2. رنگ بندی محصول (سفید و کرم)
  3. دانه بندی یا مش بندی
  4. نوع بسته بندی (فله ، کیسه ، جامبوبگ)

ما آمادگی عرضه این محصول به کارخانجات و مصرف کنندگان داخلی از جمله صنعت نفت ، پروش دام و طیور و … همچنین همکاری نزدیک با تجار و صادرکنندگان گرامی برای صادرات به کشور های هدف را داریم.

 

سوالات متداول

بنتونیت معمولی چه تفاوتی با بنتونیت اکتیو دارد؟

بنتونیت اکتیو که به بنتونیت چاه ارت هم معروف است ، از اسید زنی بنتونیت معمولی به دست می آید تا رسانای خوبی برای جریان الکتریسته باشد. این محصول در چاه های ارت ساختمان ها به کار می رود.

بنتونیت بستر گربه چیست و چه کاربردی دارد؟

بنتونیت بستر از سنگ معدنی این ماده تولید می شود و خاصیت فوق العاده خوبی در جذب ادرار ، رطوبت و بوی نامطبوع آن دارد. این محصول که در دانه بندی خاصی تولید می گردد ، برای بستر گربه ، خرگوش و یا در مرغداری ها کاربرد دارد.

بنتونیت سدیمی بهتر است یا کلسیمی؟

این ماده معدنی در دو نوع سدیمی و کلسیمی در طبیعت وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی خاصی است. بنتونیت سدیم دار قابلیت جذب آب فوق العاده ای دارد و بنتونیت کلسیم دار برای جذب چربی و یون ها بکار می رود. بنابراین باید با توجه به نوع مصرف ، آن را انتخاب نمود.

بنتونیت رنگی با سفید چه تفاوتی دارد؟

این کانی در رنگ های مختلفی وجود دارد و هر کدام ویژگی های خاصی دارند. برای مثال ، بنتونیت تصفیه روغن باید سفید باشد تا رنگ روغن را تغییر ندهد. بنتونیت بهداشتی و پاک سازی پوست هم سبز رنگ است و می تواند سموم را از پوست بدن خارج کند.

 

 
مطالب مرتبط
Go to Top