آیا زاج سفید همان سولفات آلومینیوم است؟

زاج سفید به دلیل کاربرد های سنتی آن که معمولا مصارف درمانی هستند ، در میان مردم شناخته شده است اما بیشتر افراد اطلاع درستی در مورد اینکه این ماده چیست ندارند. حتی اکثر مردم فکر می کنند زاج سفید دارای منشاء گیاهی است. اصولا زاج سفید یکی از ترکیبات سولفات آلومینیوم محسوب می شود. سولفات آلومینیوم یک ماده شیمیایی است که به روش های صنعتی تولید می گردد. زاج سفید دارای فرمول شیمیایی سولفات آلومینیوم پتاسیم است و تفاوت هایی با سولفات آلومینیوم دارد. این ماده هم به صورت صنعتی قابل تولید است و هم در پوسته زمین (البته با خلوص پایین تر) وجود دارد.

به لحاظ فرمول شیمیایی ، سولفات آلومینیوم دارای ساختار اتمی Al2(SO4)3 است در حالی که فرمول شیمیایی زاج سفید KAl(SO4)2 می باشد. از نظر کاربرد ها و مصارف نیز ، سولفات آلومینیوم و زاج سفید هم شباهت هایی دارند و هم متفاوتند. برای مثال از هر دو ماده در تصفیه آب می توان استفاده نمود. همچنین به دلیل اینکه نمک های آلومینیوم دارای خاصیت دئودورانت و کاهش تعرق بدن هستند ، بنابراین می توان از سولفات آلومینیوم و زاج سفید در این مورد سود برد.

اما تفاوت زاج سفید با سولفات آلومینیوم چیست؟ اصولا سولفات آلومینیوم به دلیل اینکه سنتزی است ، بنابراین خلوص بالاتری داشته و مواد ناخالص آن اندک است. البته روش تولید آن هم اهمیت دارد. همچنین سولفات آلومینیم دارای منشاء طبیعی نیست اما برخی کانی های معدنی نظیر کائولینیت و آلونیت به عنوان نوعی معدنی زاج سفید یا زاج پتاسیم شناخته می شود. از نظر ظاهری هم عموما زاج سفید دارای حالت کلوخه ای است که آن را زاج گردویی یا زاج نباتی می نامند اما سولفات آلومینیوم در کارخانجات به صورت مایع یا جامد پودری تولید می شود. پودری بودن سولفات آلومینیم سبب افزایش سطح تماس آن شده و مصرف آن را برای تصفیه آب مناسب تر می نماید.