بنتونیت بستر چیست

نگهداری حیوانات خانگی علاوه بر جذابیت هایی که دارد ، از جنبه های نامطلوبی هم برخوردار است. در گذشته حیوانات خانگی برای دفع فضولات خود به بیرون از محیط خانه برده می شدند زیرا فضولات آنها باعث ایجاد بوی نامطلوب در فضای بسته خانه می شود. اما به دلیل آسیب پذیر بودن حیواناتی که در محیط خانه نگهداری می گردند ، بعد ها از مواد خاصی به عنوان بستر دفع فضولات آنها در منزل استفاده شد.

خاک بستر گربه ، خرگوش ، سگ و سایر حیوانات خانگی که معمولا با نام Cat Litter در لاتین نامیده می شود از جنس مواد معدنی خاصی است که جاذب بوده و قدرت بالایی در جذب آب و بو دارند. برخی از خاک های جاذب عبارت از دولومیت ، پرلیت ، زئولیت ، بنتونیت و سیلیس هستند. در این میان ، خاک بنتونیت توان جذب شگفت انگیزی داشته و می تواند تا ۱۵ برابر حجم اولیه خود رطوبت و آب را جذب نماید. همچنین به دلیل ویژگی توکسین بایندری ، مانع از رشد قارچ و باکتری در محیط می شود.

بنتونیت بستر

بنتونیت بستر گربه

بنتونیت بستر گربه و حیوانات خانگی از دو نوع بنتونیت کلسیمی و بنتونیت سدیمی است اما نوع سدیمی آن توان جذب آب بالاتری دارد. مهم ترین دلیل ایجاد بوی ناشی از فضولات حیوانات ، وجود آمونیاک در آن می باشد. بنتونیت بستر حیوانات مانع از متصاعد شدن گاز آمونیاک در محیط منزل می شود.

البته خاک بستر خرگوش و گربه و … دارای استاندار های خاصی است. مثلا باید قدرت جذب آب و مایعات آن زیاد باشد. همچنین سایز ذرات آن نباید زیاد درشت یا خیلی ریز باشد. خیلی ریز بودن ذرات بنتونیت بستر گربه سبب می گردد در اثر جذب رطوبت ، کلوخه شده و اگر خیلی درشت باشد قادر نخواهد بود بخوبی آلودگی ها را جذب نماید. سایز استاندارد برای بنتونیت خاک بستر حیوانات ، اندازه‌ی به اصطلاح “شکری” است. با وجود اینکه بنتونیت به عنوان بهترین خاک بستر گربه و حیوانات خانگی عملکرد مطلوبی دارد ، ولی برخی تولید کنندگان مواد دیگری در رنگ های مختلف هم به آن می افزایند تا قدرت جذب و خاصیت میکروب کشی بنتونیت بستر حیوانات ارتقاء یابد.

بنتونیت بستر

بنتونیت بستر مرغداری و طیور

تجمع تعداد بسیار زیاد مرغ در محیط مرغداری و میزان زیاد فضولات تولید شده که حاوی حجم بالایی گاز آمونیاک است موجب می شود تا بوی بسیار نامطبوعی در محیط پراکنده شود. این بوی شدید علاوه بر اینکه آزار دهنده است ، همچنین به دلیل بسته بودن محیط می تواند سبب مسموم شدن جوجه گردد. این مشکل در زمینه پرورش دیگر طیور همچون بوقلمون ، بلدرچین و … هم وجود خواهد داشت.

استفاده از بنتونیت بستر مرغداری و طیور راه حل بسیار ماثری برای رفع این مشکل می باشد. برای این منظور ، خاک بنتونیت دانه بندی شده به عنوان خاک بستر مرغداری در کف سالن ریخته می شود. برخی مرغداری ها به دلیل کاهش هزینه ها ، از شن و ماسه در کف سالن استفاده می کنند که به هیچ عنوان عملکرد مناسبی در جذب آلودگی ناشی از فضولات مرغداری ندارد. مصرف بنتونیت بستر مرغداری یک روش مناسب برای کاهش بوی نامطبوع و نیز کاهش تلفات گله است.