آهک پاشی سالن مرغداری

آهک پاشی سالن مرغداری و پروش طیور به دلیل خاصیت فوق العاده خوب آهک است. آهک ضدعفونی کننده یکی از ترکیبات تولید شده از سنگ آهک موجود در معادن است که کاربرد های زیادی در مصارف انسانی ، حیوانی و گشاورزی دارد. پودر آهک به صورت گسترده ای برای ضدعفونی و میکروب کشی جهت دفن زباله های عفونی ، دفن اجساد در دوران همه گیری کرونا ، انجام آفت کشی درختان میوه و ضدعفونی اماکن مختلف استفاده می شود.

ویدیو آسان‌ترین روش آهک پاشی سالن مرغداری

 

آهک ضدعفونی مرغداری چیست

اگر چه همه انواع اهک ها دارای خاصیت میکروب کشی هستند اما برای استفاده موثر تر از آن باید از محلولی به نام آب آهک استفاده نماییم. آب آهک از ترکیب آهک در آب بدست می آید و مایعی سفید رنگ ، با بوی خاک مانند و بسیار قلیایی است. قلیایی بودن آهک سبب می شود تا میکروارگانیسم های بیماری زا را به راحتی از بین ببرد. اما آهک خام به صورت کلوخه آهک یا پودر سنگ آهک در آب حل نمی شود و به سرعت ته نشین می گردد. به همین خاطر باید از انواع دیگر اهک استفاده نمود. برای آهک پاشی سالن مرغداری می توانیم از آهک زنده که به راحتی در آب قابل انحلال است و یا آهک هیدراته که تا حدودی محلول می باشد استفاده نماییم.

آهک زنده یا آهک پخته شده به میزان زیادی تمایل به ترکیب شدن با آب دارد و می توان مقادیر زیاد آن را در آب حل نمود. اما این ماده در صورت تماس با آب ، گرما و گاز زیادی آزاد می کند و به همین خاطر استفاده از آن می تواند برای انسان خطرناک باشد. بهترین نوع آهک ضدعفونی کننده ، آهک هیدراته (آهک شکفته شده) است که به صورت پودری سفید رنگ می باشد. اهک هیدراته در آب حل نمی شود اما زمان کافی برای ته نشین شدن را به ما می دهد تا بتوانیم سالن مرغداری ، گاوداری یا هر مکان دیگری را ضدعفونی نماییم.

 

روش ضدعفونی سالن مرغداری

شاید این سوال را داشته باشید که آیا آهک برای حیوانات ضرر دارد؟ در جواب باید گفت بله، زیان آور می باشد. نکته بسیار مهم در آهک پاشی سالن مرغداری این است این کار را باید پیش از جوجه ریزی و زمانی که سالن خالی می باشد انجام دهیم چون آهک ماده ای بسیار قلیایی و سوزاننده است و اگر با بدن جوجه ها تماس داشته باشد ، می تواند سبب ایجاد سوختگی شیمیایی و یا حتی تلف شدن گله شود. به همین خاطر نحوه آهک پاشی و ضدعفونی سالن مرغداری اینطور است که باید این کار را چند روز پیش از جوجه ریزی انجام می دهیم.

برای آهک پاشی سالن مرغداری بهتر است به جای استفاده از پودر آهک خشک ، از آب آهک استفاده کنیم زیرا آب آهک به تمامی منافذ و قسمت های دست نیافتنی ، به راحتی نفوذ کرده و تمامی عوامل بیماری زا را از بین خواهد برد. برای تهیه آب آهک باید به نسبت مساوی ، آهک را در آب حل کنیم و بلافاصله پیش از ته نشین شدن آهک ، آن را استفاده نماییم. برای این کار می توان از دستگاه محلول پاش استفاده نمود که هم آب آهک را با فشار به کف سالن و دیواره های می پاشد و هم آهک کمتری استفاده می شود. البته آهک ماده ای ارزان قیمت است و به همین خاطر بسیاری از مرغداران در کشورمان ، آن را جایگزین ضدعفونی کننده های شیمیایی گران قیمت کرده اند.

ساده ترین روش آهک پاشی سالن مرغداری و پرورش طیور هم در صورت نداشتن دستگاه محلول پاش ، به شکل دستی است به این صورت که می توان با استفاده از ظروفی مثل سطل ، تمامی نقاط مرغداری را به آب آهک آعشته نماییم. برای این کار بهتر است از یک جارو یا تی استفاده نمایید تا آهک به خوبی در کف سالن پخش شود.