تلخی گیری زیتون با سود پرک

تلخی گیری زیتون با سود پرک

تلخی زیتون چگونه گرفته می شود؟

مرحله اول : مواد و وسایل مورد نیاز

دو روش برای تلخی گیری زیتون وجود دارد. یکی با استفاده از سود پرک (یا کاستیک سودا | سود سوز آور | محلول سود مایع | سدیم هیدروکسید) و یا استفاده از نمک. در این مطلب به شرح مرحله به مرحله گرفتن تلخی زیتون می پردازیم. روش تلخی گیری زیتون با سود پرک بسیار آسان بوده و حدود یک هفته زمان می گیرد. اما چرا از محلول سود پرک استفاده می شود؟ سود کاستیک پرک قادر به حذف تلخی زیتون  بوده و آن را قابل خوردن می کند. مواد مورد نیاز عبارتند از:

  • ۲ گالون زیتون سبز
  • یک گالن بزرگ برای ترکیب مواد
  • ۵ گالون آب
  • یک چوب بلند برای هم زنی
  • مقداری سود پرک
  • یک دسته پونه کوهی
  • پوست دو عدد پرتقال
 • یک پیمانه نمک

تلخی گیری زیتون با سود پرک

مرحله دوم : شستشوی زیتون

زیتون ها ممکن است در درجات مختلفی از رسیدگی باشند. زمان انتخاب زیتون ها ، آن هایی که سیاه رنگ هستند را انتخاب نکنید زیرا رسیده هستند و برای تلخی گیری با سود پرک مناسب نیست. زیتون های سبز رنگ را انتخاب کرده و هر گونه آلودگی مانند خاک ، برگ و … با شستشو توسط آب سرد بر طرف نمایید و در گالن بزرگ بریزید.

تلخی گیری زیتون با سود پرک

مرحله سوم : ترکیب آب و سود پرک برای ترکیب با زیتون

ذکر این نکته ضروری است که سود پرک  یا محلول کاستیک سودا ماده ی شیمیایی خطرناکی است و جهت استفاده از آن باید نکات ایمنی را رعایت نمود. موارد ایمنی در مورد سود پرک را اینجا بخوانید.

تقریبا نیم گالن آب ولرم را در یک گالن بریزید. ۳/۴ پیمانه سود پرک را در آب بریزید (نباید آب را روی سود پرک بریزید). توسط چوب بلند شروع به هم زدن کنید تا سود پرک کاملا در آب حل شده و محلول سود مایع ایجاد شود. سپس محلول کاستیک سودا را به گالن بزرگ حاوی زیتون اضافه کنید و هم بزنید. پس از ۸ ساعت ، آب را خالی کرده و دوباره ۳/۴ پیمانه سود پرک را در نیم گالن آب ولرم حل کرده و به آن ۴ گالن آب سرد بیافزایید. این عمل را دو بار در روز و به مدت ۳ روز تکرار کنید. زیتون ها رفته رفته به رنگ سبز تیره تبدیل می شوند. توجه داشته باشید که زیتون ها باید در محلی خنک مانند گاراژ و به دور از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی نگهداری شوند. بعد از گذشت ۳ روز اول ، این فرایند را ۳ روز دیگر تکرار کنید ولی این بار فقط روزی یک بار آب آن را تعویض نمایید.

تلخی گیری زیتون با سود پرک

مرحله چهارم : تهیه ادویه

پس یک هفته اعمال محلول سود پرک به زیتون ها ، حالا زمان ادویه زنی است. ابتدا زیتون ها را چندین بار با آب سرد شستشو دهید. یک دیگ بزرگ را با آب پر کنید و پوست پرتقال ، چند عدد سیر ، گل و نمک را درون آن ریخته و روی اجاق گاز بجوشانید. سپس صبر کنید تا خنک شود.

تلخی گیری زیتون با سود پرک

مرحله پنجم : افزودن ادویه به زیتون

پس از خنک شدن محلول ، آن را به گالن حاوی زیتون تلخی گیری شده با محلول سود پرک بیافزایید و به خوبی هم بزنید. اگر ادویه ها به خوبی زیتون ها را پوشش نداد ، آب بیشتری اضافه کنید. گالن را برای مدت دو روز در محلی خنگ نگهداری کنید.

تلخی گیری زیتون با سود پرک

مرحله ششم : تنظیم ادویه جات و مصرف زیتون 

پس از دو روز نگهداری در محلول ادویه ، زیتون ها آماده خورده شدن هستند. آن ها را با ملاقه خارج کرده و میل کنید. برای طعم دار شدن بیشتر می توان طعم دهنده هایی مانند روغن زیتون ، سرکه یا حبه های سیر نیز به زیتون ها اضافه کنید. زیتون های تلخی گیری شده با محلول سود پرک را می توان تا دو هفته در یخچال نگهداری کرد.

فهرست