کاشی و سرامیک دیوار ها و سطوح در قسمت های مختلف ساختمان‌ها مخصوصا در سرویس‌های بهداشتی همیشه در معرض رطوبت هستند. بنابراین باید پس از اتمام کار به خوبی بندکشی کاشی و سرامیک انجام شود. امروزه این محصول در بازار با برند های مختلفی نظیر پودر بندکشی ویترا ، پودر بندکشی فلکس و پودر بندکشی شیمی ساختمان یافت می گردد. در این مطلب به معرفی انواع پودر بندی کشی و خمیر درزگیری سنگ و سرامیک می پردازیم. با ما همراه باشید.

پودر بند کشی چیست؟

پودر بندکشی یک ماده خشک پودری است که با آب ترکیب شده و برای پر کردن فضای خالی بین کاشی و سرامیک ها استفاده می شود. این پودر را با آب مخلوط کرده و خمیر بدست آمده را برای پر کردن فاصله کاشی‌ها و سرامیک‌ها بکار می بریم. از پودر بندکشی برای آجر و سنگ هم استفاده می کنیم اما بیشتر برای سرویس‌ های بهداشتی رواج دارد. پودرهای بندکشی اصولا به دو صورت پایه سیمان و پایه اپوکسی قابل تهیه است که نوع پایه اپوکسی امروزه طرفداران بیشتری دارد.

پودر بندکشی

انواع پودر بندکشی برای اساس مواد تشکیل دهنده

پودر بندکشی نانو پلیمر

برای ساخت این نوع خمیر درزگیر از مواد نانو پلیمر استفاده می شود و اندازه پودر از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده است. این مواد پلیمری با سیمان پرتلند به خوبی ترکیب می شود. ریز بودن ذرات این پودر بندکشی باعث می گردد بخوبی در فواصل میان کاشی و سرامیک و دیگر مصالح جای گیر شود و استحکام سازه را افزایش داده و آن را غیرقابل نفوذ کند. یکی از موادی که برای تهیه پودر بندکشی پلیمری کاربرد دارد ، لاتکس است که موجب بهبود خاصیت انعطاف‌پذیری پودرهای بندکشی می‌شود.

پودر سنگ و سیمان سفید

اختلاط پودر سنگ و سیمان سفید برای بندکشی کاشی و سرامیک حمام ، توالت و آشپزخانه کاربرد دارد. برای تهیه این درزگیر ، نسبت مساوی پودر سنگ آهک و سیمان پرتلند (نوعی سیمان تهیه شده از پور کلینکر) را ترکیب کرده و به آن آب اضافه می کنند. ترکیب پودر سنگ و سیمان سفید ، علاوه بر رنگ سفید و ظاهر زیبا ، در مقابل نفوذ آب هم مقاومت بسیار بالایی دارد.

پودر بندکشی ضد آب

یکی از مهم ترین اهداف استفاده از پودر بندکشی ، ایجاد مقاومت در برابر نفوذ رطوبت به درون دیوار ها و کف است. پودرهای بندکشی قدرت های متفاوتی در جلوگیری از نفوذ رطوبت دارند اما برخی از انواع درزگیر ها توانایی بیشتری در این زمینه از خود نشان می دهند. برای تهیه این نوع پودرها معمولا از رزین‌ها استفاده می‌کنند. رزین ها علاوه بر ضد آب بودن ، مقاومت سطحی بالایی داشته و به راحتی دچار سایش نمی شوند.

پودر بندکشی آنتی باکتریال

برخی از محیط های بهداشتی مثل بیمارستان‌ها و درمانگاه ها به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت و آلودگی از کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال استفاده می کنند تا مانع گسترش میکروارگانیسم‌های بیماری زا شوند. بنابراین درزگیری کاشی‌ها و سرامیک‌های کف و دیوار با مواد آنتی باکتریال و ضد میکروب صورت پذیرد تا بکار گیری مواد آنتی باکتریال دیگر در ساختمان بیهوده نباشد. این عامل سبب شده تا از پودرهای بندکشی آنتی باکتریال که البته به نسبت دیگر انواع از قیمت بالاتری برخوردار هستند استفاده شود.

پودر بندکشی رنگی

پودرهای بندکشی معمولا از سنگ های فراوانی مانند آهک و کربنات کلسیم که رنگ سفید دارند تولید شده و در سرویس ‌های بهداشتی استفاده می شوند. ولی در برخی موارد برای ایجاد هماهنگی رنگی این پودرها و رنگ کاشی و سرامیک و یا ایجاد طرح های فانتزی ، از پودر بندکشی رنگی استفاده می شود. این پودر های رنگی را می توان از انواع پودر سنگ رنگی تهیه شده از سنگ مرمریت و گرانیت و یا با افزودن رزین های خاصی تولید نمود. پودرهای رنگی بجز رنگ متفاوت ، ممکن است خواص منحصر به فرد دیگری همچون مقاومت در برابر نفوذ آب هم داشته باشند.

پودر بندکشی اسیدی

این نوع پودر ها همانگونه که از نامشان مشخص است ، برای محیط های اسیدی و مقاومت در برابر اسید ها مناسب هستند. کاربرد این نوع مواد بندکشی بیشتر در محیط‌های صنعتی و شیمیایی که امکان کاهش پی اچ و تماس با اسیدها و مواد اکسید کننده و خورنده وجود دارد رایج است.

پودر بندکشی

پودر بندکشی آجر

برای تهیه پودرهای بندکشی آجر از ترکیب سیمان پرتلند و پودر سنگ استفاده می کنند. این نوع پودر دارای اندازه ذرات درشت تر نسبت به دیگر انواع درزگیر ها است و به منظور پر کردن منافذ ۶ تا ۲۰ میلیمتری کاربرد دارد. همچنین به دلیل مقاومت فشاری و ضد آب بودن ، برای استفاده در شرایط محیط بیرون مناسب است.

پودر بندکشی سنگ

سنگ ها نسبت به دیگر انواع مصالح ساختمانی دارای اندازه بزرگتر و شکل غیر هندسی می باشند بنابراین فواصل ایجاد شده میان آنها هم به نسبت بیشتر است و باید با درزگیر های درشت تری پر شود. پودر بند کشی سنگ در مقابل شرایط مکانیکی و آب و هوایی مقاومت خوبی دارد. همچنین نسبت به دیگر درزگیر ها ارزان تر است.

پودر بند کشی کاشی و سرامیک

این نوع درزگیر ها بسیار فراوان هستند و برای درزگیری میان کاشی و سرامیک در آشپزخانه و سرویس های بهداشتی کاربرد دارند. بنابراین می توان آنها را پرکاربرد ترین در صنایع ساختمانی دانست. این نوع پودر باید دارای اندازه ذرات بسیار ریز بوده و در مقابل نفوذ رطوبت کاملا مقاوم باشد.

انتخاب پودرهای بندکشی باید با دقت زیاد و با توجه به نوع کاربرد آن انجام شود. این درزگیر ها دارای انواع گوناگون با موارد مصرف مختلف هستند. بکار گیری نوع متناسب پودر بندکشی با محل استفاده تاثیر به سزایی در عمر مفید ساختمان خواهد گذاشت. بنابراین پیش از استفاده از این پودر ها ، تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهید.