تگزاپون (تگزاپن) چیست؟

تگزاپون یکی از مواد شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف است که به نام های دیگری هم چون سدیم دودسیل سولفات ، سدیم لوریل اتر سولفات Sodium Laurylether Sulfate ، سدیم مونو لوریل سولفات، سدیم دودکانو سولفات و سدیم لوریل سولفات نیز شناخته شده است. این ماده جزو فعال کننده های سطحی است که قابلیت حلالیت بالایی در آب و در سایر روغن ها دارند. تگزاپون بیشتر به صورت خمیر نیمه شفاف متمایل به زرد در تولید بسیاری از شوینده ها مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین مشخصه های بارز تگزاپن این است که به هر نسبتی با آب حل می شود.

برای آگاهی از قیمت تگزاپون با بخش بازرگانی سایت سینا تولید تماس حاصل نمایید. خرید و فروش تگزاپون N70 و تگزاپن صدفی وارداتی و ایرانی با کیفیت اصلی و قیمت مناسب در این مجموعه صورت می گیرد. سدیم لوریل اتر سولفات که مختصرا آن را SLES می نامند، ماده ای شیمیایی با فرمول ساختاری NaC12H25SO4 یکی از رایجترین سولفات‌ های سطح فعال آنیونی است که در تولید پاک‌کننده‌ های سنتزی قوی بکار می رود. تگزاپن یک ترکیب شیمیائی امولسیون‌کننده، پُف‌دهنده، تسریع‌کننده انحلال، و کف‌کنند فوق العاده است که از آن در تولید شوینده ها و در صنایع غذائی کاربرد دارد.

جدول مشخصات فنی و شیمیایی تگزاپن

فرمول شیمیایی تگزاپونC12H25NaSO4
وزن مخصوص۲۸۸٫۳۷۲ گرم بر مول
چگالی۱٫۰۱ گرم بر سانتیمتر مکعب
دمای ذوب۲۰۶ درجه سانتی گراد

معرفی انواع تگزاپن

تگزاپون موجود در بازار به دو صورت عرضه می گردد. تگزاپون صدفی و تگزاپون N70 که هر کدام از آنها در برخی از موارد تفاوت هایی با هم دارند که در ادامه مطلب به معرفی آنها می پردازیم. از مهمترین مشخصه های تگزاپون صدفی در مقایسه با تگزاپن N70 می توان به درصد خلوص آن ها اشاره کرد. تگزاپن صدفی از درصد خلوص کمتری برخوردار است و بیشتر برای در ساخت و تولید مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که تگزاپون N70 درصد خلوص بالایی دارد و بیشتر برای تولید مواد شوینده ای که بسیار شفاف هستند مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول بیشتر از الکل های چرب طبیعی به دست می آید و در مقایسه با تگزاپن صدفی به مقدار بسیار زیادی در تولید مواد شوینده استفاده می شود.

سدیم لوریل اتر سولفات

موارد مصرف و کاربرد تگزاپون

SLES، SLS و ALS از مهمترین سورفکتانت ها هستند که در تولید بسیاری از مواد شوینده و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این محصولات عملکردی مشابه با صابون دارند و در فرمولاسیون پودرهای پاک کننده هم مورد استفاده قرار می گیرند. تگزاپن در بیشتر شوینده‌ های تجاری مثل مایع ظرفشویی و شوینده های صنعتی نظیر مواد مورد استفاده در کارواش و چربی زداها ، اکثر مواد بهداشتی و شستشو دهنده های بدن مانند شامپو ، خمیر دندان و صابون های مایع یا غیرمایع به منظور چربی زدایی به عنوان عامل کف‌ کننده و پاک‌ کننده و امولسیون کننده بکار می رود.

از دیگر کاربردهای تگزاپن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • در صنعت چرم و آبکاری
  • تولید بسیاری از مواد پاک کننده لوازم آشپزخانه
  • فرمول بندی های صنعتی
  • تولید انواع مواد شوینده
  • تولید پودر شستشو
  • بتن سازی
  • تولید روغن‌های معطر و اسپری‌های بدن
  • انواع روان کننده

تولید تگزاپون

روش های مختلفی برای تولید تگزاپن وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به روش ترکیب SLES با اتوکسیلاسیون الکل دودسیل اشاره نمود که این ماده به صورت صنعتی از روغن هسته خرما یا روغن نارگیل تولید می شود. SDS ماده ای است که از واکنش اسید کلروسولفوریک با واکنش لوریل الکل با گاز سولفور تری اکسید برای تولید هیدروژن لوریل سولفات سنتز می شود. محصول تولید شده از این واکنش با هیدروکسید سدیم یا همان سود مایع یا نوع جامد آن که سود پرک است و یا ماده شیمیایی مهم دیگری به نام کربنات سدیم که به نام سودا اشی هم معروف است خنثی می شود و می توان لوریل الکل را به صورت خالص مورد استفاده قرار داد.

تگزاپن

نکات مهم جهت خرید تگزاپون

با توجه به کاربرد بسیار بالایی که سدیم لوریل اتر سولفات در صنایع مختلف دارد پس طبیعی است که تقاضا برای خرید آن بالا رود و به همین دلیل توصیه می شود که خرید تگزاپن را از تولید کنندگان و فروشندگان معتبر که به صورت تخصصی به فروش محصولات شیمیایی می پردازند انجام دهید تا از کیفیت و اصل بودن آن اطمینان خاطر داشته باشید. با توجه به کاربرد اصلی این ماده که در تولید مواد شوینده است ، باید به کیفیت آن توجه ویژه ای شود.

شرایط نگهداری تگزاپن

یکی دیگر از مواردی که ضروری است در مورد سدیم لوریل اتر سولفات مورد توجه قرار گیرد، انبارداری و شرایط نگهداری آن است. از مهمترین مواردی که باید برای نگهداری تگزاپون مورد توجه قرار گیرد ، نگهداری این ماده در محیط خشک و خنک و به دور از رطوبت است. دمای ایده آل برای نگهداری این ماده در حدود ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. از نگهداری تگزاپن در کنار واکنشگرهای اکسید کننده قوی و مواد اسیدی باید اجتناب نمود و بهتر است آن را در بسته بندی های پلاستیکی یا بشکه های فولاد زنگ نزن نگهداری کرد.

نکات ایمنی

تگزاپون نیز مانند دیگر مواد شیمیایی در صورت استفاده نادرست می تواند برای سلامت انسان خطراتی به دنبال داشته باشد. بهتر است در هنگام کار با تگزاپن از دستکش استفاده نمایید و به سعی کنید پوست دست با این ماده تماس پیدا نکند هر چند که این ماده در دسته مواد سمی قرار ندارد اما ممکن است همانند برخی مواد شوینده سبب تحریک پوست گردد. سولفات لاریل اتر سدیم و دیگر ترکیبات آن می تواند سبب شکسته شدن محافظ رطوبتی پوست خواهد شد. پوست اکثر افراد به این ماده شیمیائی بسیار حساسند که موجب خشکی پوست می‌شود. از جمله عوارض آن می توان به خارش سوزناک پوست اشاره نمود که به دلیل تخریب لایه بیرونی پوست ایجاد می گردد.