بازار جهانی آهک

آهک Lime در انواع مختلف آن یک ماده مهم در صنعت ساخت و ساز است. در صنایع شیمیایی از آهک استفاده شده و در صنایع متالورژی و تولید فلزات ، تولید شیشه و کاغذ سازی هم مصارف زیادی دارد. بزرگی بازار فروش آهک در انواع گوناگون آن نظیر آهک هیدراته ، آهک زنده ، آهک شکفته ، اهک شفته ، آهک پخته و … طی سال ۲۰۱۵ میلادی دارای حجمی برابر ۴۵ میلیارد دلار بوده است. پیش بینی می شود این رقم به چیزی در حدود ۷۶ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۴ افزایش یابد.

 

آهک زنده – پرمصرف ترین نوع آهک

همانطور که گفته شد ، آهک دارای انواع گوناگونی است. در این میان ، آهک زنده Quicklime که با اسامی آهک پخته ، آهک فعال یا آهک کلسینه هم شناخته می شود دارای نقش پر رنگ تر و سهمی شصت و پنج درصدی در بازار جهانی آهک است. پیش بینی های صورت گرفته از بازار آهک نیز تاکید بر غالب بودن آهک زنده به دلیل کاربرد گسترده آن در صنعت تولید فلزات نسبت به دیگر انواع آهک در طی سال های آتی دارد. اما در مورد آهک هیدراته Hydrated lime نیز پیش بینی می شود که کاربرد آن در صنعت ساختمانی و راه سازی و نیز صنایع خدماتی سبب گسترش تقاضا برای آن خواهد شد. فعالان بازار اعتقاد به رشد ۵ درصدی تقاضا برای آهک هیدراته تا سال ۲۰۲۴ دارند.

بازار اهک را می توان بر اساس مصارف آن در زمینه های مواد شیمیایی ، ساختمانی ، متالوژی و خدماتی دسته بندی کرد. بر این اساس ، صنایع متالوژی و تولید فلزات با مصرف پنجاه درصد از کل آهک تولید شده در جهان ، در این زمینه پیشتاز هستند. پیش بینی ها نیز حاکی از ادامه حفظ بیشترین سهم بازار مصرف آهک توسط صنعت متالوژی در طی سالیان آینده می باشد. با این حال صنایع ساختمانی سودآور ترین بخش بازار آهک هستند و در نتیجه پیش بینی می شود که تا ۵ درصد بر سهم خود از تولیدات آینده آهک بیافزایند. دلیل اصلی آن نیز گسترش روزافزایش زندگی شهری و ساخت و ساز در مناطق آسیا پاسیفیک ، خاورمیانه و آفریقا است.

 

کدام بازار آهک بیشترین رشد را دارد؟

گسترش جمعیت شهرنشین در مناطق آسیا پاسیفیک و خاور میانه و در نتیجه نیاز بیشتر به آهک برای ساخت و ساز و گسترش شهر ها موجب افزایش بزرگی بازار آهک می شود. منطقه آسیا پاسیفیک از این نظر با دارا بودن سهم ۷۰ درصدی در سال ۲۰۱۵ ، بزرگترین بازار فروش آهک در جهان بوده است و در صورت حفظ همین میزان مصرف ، همچنان بیشترین سهم را خواهد داشت. اما در دیگر مناطق جهان چطور؟

گسترش مصارف خدماتی و زیست محیطی از آهک ، سبب رشد بازار آهک در اروپا خواهد شد. البته عدم رشد صنعت ساخت و ساز در اروپا باعث پیش بینی کاهش مصرف آهک در این منطقه می شود. در آمریکای شمالی هم صنایع شیمیایی بیشترین بازار فروش آهک را در اختیار دارد. در مجموع می توان رشد گسترده بازار فروش آهک را در سطح جهان بینی نمود.

 

وضعیت بازار آهک در ایران

ایران نیز مانند دیگر کشور های خاورمیانه ، یک کشور صنعتی محسوب نمی شود بنابراین سهم غالب بازار فروش آهک در صنعت متالوژی و تولید فلزات نیست. با توجه به افزایش شهر نشینی در کشور و گسترش روزافزون ساخت و ساز ، بیشترین میزان فروش آهک به این صنعت اختصاص یافته و پیش بینی می شود با افزایش جمعیت و نیاز به تولید بیشتر ساختمان ها و جاده ها ، مصرف آهک در ایران طی سال های آینده افزایش یابد. آهک در صنعت ساختمانی هم به عنوان ملات کاربرد دارد و هم می تواند از آهک زنده و آهک هیدراته برای تولید مصالح ساختمانی مانند سیمان و آجر و بلوک استفاده نمود.