پارافین ژله ای چیست

پارافین ژله ای نوعی پارافین شمع سازی است که بیشتر جنبه تزیینی داشته و به دلیل چربی زیاد و بر خلاف سایر انواع پارافین شمع سازی نظیر پارافین کشی ، کریستال و … امکان شکل دهی به آن وجود ندارد. به همین علت پارافین ژله ای را در لیوان یا ظروف تزیینی مختلف می ریزند. انواع بسیار زیادی از پارافین برای شمع سازی تولید می شود که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند. اصولا هر چه پارافین بیشتر روغن گیری شده باشد تمیز تر می سوزد ، اشک کمتری داشته و سفت تر است. اما برخی انواع پارافین نظیر پارافین ژله ای صرفا جنبه تزیینی دارند بنابراین اهمیت ندارد که درصد بالا روغن داشته باشد.

 

چگونه با استفاده از پارافین ژله ای شمع درست کنیم؟

یکی از مهمترین مواردی که همیشه در تهیه شمع ژله ای اهمیت دارد ، حباب نداشتن آن است. حباب در هنگام گرم کردن پارافین ژله ای در ظرف ایجاد می گردد و به دلیل غلظت بالای پارافین در آن محصور می شود. ترفند بسیار کاربردی برای جلوگیری از ایجاد حباب در شمع ژله ای این است که آن را بلافاصله پس از ریختن در لیوان در کنار گرمکن برقی قرار دهید تا حباب ها خارج شوند. هچنین برای ذوب کردن پارافین ژله ای باید از روش بن ماری استفاده نموده و از قرار دادن روی شعله مستقیم خودداری نمایید چون برای این منظور به حرارت بسیار ملایم نیاز است. به منظور کیفیت بهتر ، آن را با یک اسید چرب همچون اسید استئارین مخلوط کنید. پارافین ژله ای باید کاملا شفاف و بی رنگ باشد. در صورتی که کمی زرد یا کدر یا دارای حباب بود ، از خرید آن خود داری نمایید.

 

روش ساخت شمع ژله ای

برای تولید شمع از پارافین ژله ای به وسایل زیر احتیاج دارید:

– پارافین ژله ای

– فتیله

– لیوان تزئینی

– وسایل زینتی مثل عروسک ، مهره ، شن و سنگ

برای ساخت شمع ژله ای ساده فقط کافیست که پارافین را به روش بن ماری ذوب کرده و درون لیوان بریزید. سپس فتیله را در مرکز آن قرار دهید. ولی در صورتی که می خواهید شمع ژله ای زیبایی داشته باشید می توانید اشکالی را با استفاده از پارافین کریستالی درست کنید و یا عروسک های کوچک ، سنگ ریزه ، شن و … را در داخل شمع ژله ای قرار دهید.

 

نکات مهم در ساخت شمع ژله ای:

– هرگز آب یا مواد دیگری به پارافین ژله ای مذاب اضافه نکنید زیرا سبب کدر شدن آن می شود

– پارافین مذاب را به آرامی داخل لیوان بریزید تا حباب کمتری تولید گردد

– سر فتیله را به یک جسم ثابت مثل خودکار گره بزنید و پس از بستن پارافین ، فتیله را به اندازه دلخوار ببرید