کاشف وازلین کیست؟

وازلین Vaseline نام تجاری یک محصول پتروشیمی به نام ژله پترولیوم Petroleum jelly است. وازلین یک روغن معدنی می باشد که از تقطیر نفت خام به دست می آید و موارد کاربرد زیادی بخصوص در مصارف آرایشی و بهداشتی دارد. کاشف وازلین یک شیمیدان آمریکایی به نام رابرت چسبرو Robert Chesebrough است. مخترع وازلین متولد لندن در انگستان از والدینی آمریکایی بود و پس از مدتی به نیویورک در آمریکا مهاجرت نمود. وی کار خود را به عنوان یک شیمیدان جهت جدا سازی روغن چراغ از روغن نهنگ در ایالات متحده آغاز کرد.

وازلین چطور کشف شد؟

در سال ۱۸۵۹ در حالی که رابرت چسبرو از یک میدان نفتی در پنسیلوانیا بازدید می کرد ، متوجه شد که کارگران این صنعت از نوعی روغن به دست آمده از نفت برای التیام زخم و جراحات خود استفاده می کنند. وی پس از مشاهده این موضوع ، به مدت یک دهه بر روی تکمیل محصول مورد نظر خود کار کرد تا روغنی پاک ، تصفیه شده و شگفت انگیز را به منظور استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی اختراع نماید.

مخترع وازلین پس از تکمیل محصول خود ، به منظور معرفی و بازاریابی این ماده به مردم در شهر نیویورک ، پوست خود را با اسید یا شعله می سوزاند و سپس وازلین را بر روی جراحت خود اعمال می کرد تا میزان اثربخش بودن آن جهت تسکین و التیام زخم و سوختگی را نشان دهد. او در سال ۱۸۷۰ کمپانی خود با نام Chesebrough Manufacturing Company که یک کارخانه پیشرو در زمینه تولید محصولات بهداشتی و آرایشی است را تاسیس نمود. سپس روغن معجزه آسای خود را با نام تجاری وازلین راهی بازار کرد.

کاشف وازلین رابرت چسبرو اعتقاد عجیبی به محصول خود داشت به طوری که تا پایان عمر ، هر روز یک قاشق وازلین را می نوشید. مخترع وازلین در سن ۹۶ سالگی در خانه خود واقع در ایالت نیوجرسی در گذشت. گفته می شود وی در دهه پنجم زندگی خود دچار نوعی بیماری تنفسی شد و به همین خاطر به پرستار شخصی خود دستور می داد تا از سر تا پای او را با وازلین چرب کند که در نتیجه این بیماری بهبود یافت. مخترع وازلین در ایالت نیویورک دفن شده است.