فرمول مولکولی و ساختاری وازلین چیست

فرمول وازلین از آن جهت اهمیت دارد که این ماده در تهیه و تولید بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی دخالت دارد. بنابراین تولید کنندگان باید با اطلاع از فرمول مولکولی وازلین ، برای ترکیب کردن آن با دیگر مواد اولیه در تولید محصول خود تصمیم گیری نمایند.

وازلین Vaseline یا ژله پترولیوم یک ترکیب نیمه جامد با زنجیره هیدروکربنی است که از تقطیر نفت خام بدست می آید. کاربرد اصلی ژله پترولیوم در زمینه درمانی است و تاثیر قابل توجهی بر حفظ جوانی و انعطاف پوست و درمان زخم ها و بثورات دارد. وزارت دارو و غذای ایالات متحده آمریکا FDA به این ماده مجوز OTC اعطاء نموده است یعنی برای فروش آن در آمریکا نیازی به ارائه نسخه نیست. همین امر نشان از بی خطر بوده وازلین بر سلامت انسان دارد.

ویژگی های فیزیکی و ترکیب با مواد

مشخصات و ویژگی های یک ماده از آن جهت که برای تولید محصولات نهایی با مواد دیگری ترکیب می شود از اهمیت زیادی برخوردار است. وازلین یک ترکیب هیدروکربنی است که دمای ذوب آن بستگی به تناسب دقیق مواد موجود دارد. دمای ذوب به صورت عمومی بین ۴۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد (۱۰۵ تا ۱۶۰ درجه فارنهایت) است. تولید کنندگان باید دقت نمایند که این ماده قابل اشتعال می باشد. همچنین در صورت مصرف در تولید محصولات بهداشتی ، بی رنگ خواهد بود و اگر بخوبی تصفیه نشده باشد شاید اندکی محصول را به متمایل به زرد کند.

وازلین در آب حل نمی شود اما برای انحلال آن می توان از موادی نظیر دی‌ کلرومتان Dichloromethane ، کلروفرم Chloroform ، بنزن benzene ، دی اتیل اتر Diethyl ether ، کربن دی سولفید carbon disulfide و تربانتین Turpentine استفاده نمود. به دلیل اینکه تماس گلیسیرین با پوست حس مشابهی به تماس وازلین با پوست ایجاد می کند ، به غلط تصور می شود که این دو ماده یکی هستند. در حالی که وازلین یک هیدروکربن غیر قطبی (ضد آب) است و در آب حل نمی شود ولی گلیسیرین نوعی الکل بوده و به شدت در آب قابل انحلال می باشد.

فرمول شیمیایی وازلین

وازلین یک ترکیب هیدروکربنی است که از نفت خام جدا می شود. این ماده در ابتدا به صورت ژله ای لزج ، بد بو و تیره رنگ است که هیچ شباهتی به وازلین بهداشتی که در موارد آرایشی و درمانی استفاده می شود ندارد. اما با انجام چندین مرحله تصفیه بر روی آن ، رفته رفته رنگ تیره و بوی بد آن حذف می شود. به دلیل این که انجام مراحل تصفیه توسط تولید کنندگان مختلف با هم تفاوت دارد ، نمی توان یک فرمول شیمیایی دقیق برای وازلین بیان کرد اما فرمول کلی مواد هیدروکربنی به صورت C15H15N است. همانطور که از این فرمول شیمیایی مشخص می باشد ، زنجیره تقریبا سنگینی از هیدروکربن (کربن – هیدروژن و نیتروژن) در آن وجود دارد. این نوع مواد با اسامی زیر نیز شناسایی می شوند:

۱,۱,۲-TRIMETHYL-1H-BENZO[E]INDOLE

۱,۱,۲-Trimethylbenz[e]indole

۱,۱,۲-TRIMETHYL-1H-BENZ[E]INDOLE

۲,۳,۳-trimethylbenzoindolenine

جدول مشخصات فنی

نام ژله پترولیوم | Petroleum jelly
برند تجاریوازلین | Vaseline
فرمول شیمیاییC15H15N
 وزن مخصوص۲۰۹٫۲۹ گرم بر مول
دمای ذوب۴۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد
دمای جوش۳۰۲ درجه سانتیگراد
نقطه اشتعال۱۸۲ تا ۲۲۱ درجه سانتیگراد
چگالی۰٫۹ گرم بر سانتیمتر مکعب
انحلال پذیرینامحلول در آب
ویسکوزیته۱۸٫۲ cSt در دمای ۱۰۰ درجه

منابع


۱,۱,۲-Trimethyl-1H-benzo[E]indole – U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information

Petroleum jelly – From Wikipedia, the free encyclopedia