مزایای مصرف مرغ ارگانیک برای بدن

امروزه مصرف مرغ ارگانیک در بین مردم سراسر جهان بسیار محبوب شده است. مزایای مصرف مرغ ارگانیک چیست؟ انواع مرغ کبابی، پخته، سرخ شده و بریان شده غذای محبوب در بسیاری از کشورها است و در هر خانواده ای به روش های مختلفی طبخ می شود. همچنین برای افرادی که از رژیم کتو پیروی می کنند، گوشتی مناسب است. هزاران دستور العمل دوست داشتنی مرغ وجود دارد؛ زیرا مرغ نه تنها خوشمزه و لذیذ است، بلکه گوشت آن نیز بسیار مغذی است، مخصوصاً اگر بهترین نوع آن انتخاب شود. وقتی نوبت به انتخاب و خرید مرغ می رسد، مرغ هایی که برچسب «تماما ارگانیک» دارند توصیه می شوند؛ زیرا مرغ ارگانیک حاوی مواد شیمیایی، آنتی بیوتیک ها و هورمون های مصنوعی نیست.

ویژگی های متمایز مرغ ارگانیک

معمولاً مصرف کنندگان، مرغداری را اتاقی بزرگ با سلول های متعدد تصور می کنند. با این حال، چنین تصویری تفاوت چندانی با واقعیت ندارد. در بسیاری از مرغداری ها از نور مصنوعی استفاده می شود و نور به حداقل می رسد. جوجه ها با محصولات خاصی تغذیه می شوند که رشد غیرطبیعی را تحریک می کنند و تقریباً به طور کامل حرکات آن ها محدود شده است. در عین حال، جوجه ها ایمنی بسیار پایینی دارند و خطر ابتلا به عفونت های مختلف وجود دارد.

بنابراین، مرغ ارگانیک محصول تقریباً کاملی به نظر می‌رسد. با کمک روش های ذکر شده در بالا، حداکثر وزن پرنده در کمترین زمان ممکن یعنی به طور متوسط به جای چهار ماه در شش هفته به دست می آید. متأسفانه به دلیل تعداد زیاد تولیدکنندگانی که قیمت محصولاتشان به اندازه کیفیت آن ها پایین است، استانداردها و نیازهای مصرف کنندگان گاهی دست کم گرفته می شود. در نتیجه، گوشت مرغ ارگانیک تنها برای افراد خاصی به عنوان یک محصول با کیفیت و برتر تلقی می شود و شرایط وحشتناک نگهداری از حیوانات به عنوان یک کار رایج انجام می شود.

یکی از بارزترین تفاوت های تولید مرغ ارگانیک و صنعتی قیمت فروش آن است. با توجه به اینکه مزارع کشاورزی زیستی فقط از خوراک مخصوص جوجه ها استفاده می کنند که از مواد طبیعی (که در خاک های تمیز و بدون آفت کش رشد می کنند) و پرندگان در شرایط آزاد نگهداری می شوند، هزینه این گوشت بیشتر از مرغ معمولی است.

وقتی به بخش گوشتی فروشگاه های مواد غذایی مراجعه نمایید، انتخاب های زیادی دارید. انواع مرغ های آزاد، طبیعی و ارگانیک وجود دارند. اگر به طور کامل ندانیم که این برچسب ها چه معنایی دارند، ممکن است بسیار گیج کننده باشند.

همچنین ممکن است متوجه شوید که محدوده قیمت برای انواع آن ها متفاوت است. دلیل اصلی این امر کیفیت مرغ است که کاملاً به نحوه پرورش آن ها بستگی دارد.

مزایای مصرف مرغ ارگانیک

مرغ ارگانیک محصولی با خواص مفید فراوان است. مصرف مرغ ارگانیک در رژیم غذایی، اثرات مطلوبی برای بدن خواهد داشت. فواید خوردن مرغ ارگانیک به شرح زیر است:

  • گوشت مرغ ارگانیک دارای ویتامین های فراوانی است که اثر مثبتی بر بدن انسان دارد.
  • مرغ ارگانیک دارای باکتری های مضر نیست که سلامت انسان را تهدید کند.
  • مصرف منظم گوشت مرغ ارگانیک به حفظ سلامت کمک می کند.
  • مرغ ارگانیک در فضای طبیعی پرورش می یابد و از خوراک طبیعی و بدون آنتی بیوتیک تغذیه می شود.
  • همانطور که می بینید، گوشت ارگانیک فواید زیادی دارد که هر کسی که رژیم غذایی و سلامتی خود را کنترل می کند باید از آن بهره مند شود.

مرغ ارگانیک چیست

مرغ ارگانیک چیست؟

برای اینکه گوشت مرغ به طور رسمی “ارگانیک” باشد، حیوان باید در طول عمر خود با غذای ارگانیک تغذیه شود. این بدان معناست که غذای آن ها باید بدون آفت کش رشد کند. مرغ ها نباید آنتی بیوتیک مصرف کنند و به جای قفس، آزادانه در فضای باز پرسه بزنند. همچنین دستورالعمل‌های خاصی از سوی وزارت کشاورزی ایالات متحده تحت عنوان قانون تولید مواد غذایی ارگانیک در سال ۱۹۹۰ و برنامه ملی ارگانیک وجود دارد که مواد غذایی را به‌عنوان غذای ارگانیک تأیید و برچسب‌گذاری می‌کند.

جوجه های ارگانیک با رژیم غذایی متعادل و محیط تمیز برای اطمینان از کیفیت گوشت و افزایش مقاومت حیوانات در برابر بیماری ها پرورش می یابند. آن ها همچنین باید توسط انسان رشد کنند و در محیطی بدون استرس باشند.

آزاد بودن جوجه ها در فضای باز و مراتع

اصطلاح “آزاد” به این معنی است که مرغ به جای اینکه تمام عمر خود را در قفسی کوچک بگذراند، به فضای باز دسترسی داشته است، چیزی که در اکثر مزارع معمولی و با حجم بالا اتفاق می افتد. جوجه‌هایی که برچسب «ارگانیک» دارند، به ‌جز برای مراقبت‌های دامپزشکی یا حمل و نقل، به طور مداوم محدود نمی‌شوند.

مزایای مصرف مرغ ارگانیک برای محیط زیست

کشاورزانی که جوجه های ارگانیک تولید می کنند باید این کار را مطابق با برنامه ملی، برای دریافت مهر ارگانیک انجام دهند. این بدان معنی است که جوجه ها باید از زمان خروج از تخم مرغ تا زمان کشتار به گونه ای پرورش یابند که اکولوژی سایت از جمله سلامت مرتع، دفع مناسب زباله، حفظ منابع و نگهداری از پوشش گیاهی و حیات وحش در مزرعه را رعایت کند.

مواد شیمیایی کمتر

جوجه هایی که به صورت ارگانیک پرورش می یابند در تمام طول زندگی خود با خوراک ارگانیک، خوراکی که بدون استفاده از کود شیمیایی یا آفت کش ها پرورش یافته اند، تغذیه شده اند و هرگز هورمون یا آنتی بیوتیک به آن ها تزریق نشده است. سازمان بهداشت به هیچ وجه اجازه نمی دهد که از هورمون ها در پرورش جوجه ها استفاده شود. گواهی ارگانیک به این معنی است که تولید کننده در واقع ثابت کرده است که هیچ هورمونی مصرف نکرده است.

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها مورد مخالفت قرار گرفته است، زیرا اگرچه برای درمان بیماری‌های عفونی که می‌تواند از مرغی به مرغ دیگر سرایت کند استفاده می‌شوند، اما اغلب باکتری‌هایی مانند کمپیلوباکتر را که مسئول بیماری‌های ناشی از غذا هستند، از دست می‌دهند. وقتی مرغ کشتار می‌شود، باکتری‌های مضر گوشت را آلوده می‌کنند و در نهایت باعث می شود هر کسی که آن را می‌خورد بیمار شود. تولیدکنندگان سنتی سعی می کنند از آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با بیماری هایی استفاده کنند که تا حدی ناشی از شرایط بد زندگی در محل های محدود است. تولیدکنندگانی که متعهد به ایجاد سیستم‌ های ارگانیک هستند، با رعایت شرایط خاص پیشگیرانه ، نیازی به استفاده بیش از حد از آنتی ‌بیوتیک‌ ها ندارند.

بدون هورمون رشد مصنوعی

برای رشد سریع جوجه های کاملا طبیعی و ارگانیک، هورمون رشد داده نمی شود. جوجه های کاملاً رشد کرده می توانند ۹ پوند وزن داشته باشند، اما جوجه های متوسط فقط ۲ پوند وزن دارند. جوجه های غیرطبیعی بزرگ، به سختی می توانند راه بروند یا نفس بکشند در حالی که تلاش می کنند این وزن اضافی را تحمل کنند. دلیل رشد سریع این جوجه ها و رسیدن به اندازه های غیرطبیعی بزرگ، پاسخگویی به تقاضای طیور است. اما به خاطر داشته باشید که یک جوجه بزرگ و چاق که در عرض چند هفته پرورش داده می شود، سوالات زیادی در مورد نحوه پرورش آن وجود دارد.
مرغ کاملاً طبیعی، درمان‌های هورمونی مانند هورمون‌های رشد و استروئیدها را دریافت نمی‌کند، زیرا پرورش دهندگان اجازه می‌دهند به طور طبیعی با سرعت خودشان رشد کنند. پس نگرانی در مورد هورمون های اضافی در غذایتان که می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد، وجود ندارد.

فواید مصرف مرغ ارگانیک

بارزترین مزایای مصرف مرغ ارگانیک این است که تمیزتر و ایمن تر از مرغ معمولی است. در انتخاب گوشت، مرغ یا غیره که حاوی آنتی بیوتیک یا خوراک غیر ارگانیک نباشد، این اطمینان حاصل می شود که گوشت عاری از بیماری و انگل است و مصرف آن بی خطر است.

یک مزیت کمتر شناخته شده دیگر نیز برای مصرف مرغ ارگانیک وجود دارد؛ مرغداری هایی که حیوانات خود را به صورت طبیعی پرورش می دهند ممکن است نسبت به مشاغل صنعتی طیور دوستدار محیط زیست باشند. مزارع مرغ کوچک دارای مجوز در حومه شهر نیز به طور متوسط ضایعات آلی کمتری تولید می کنند.

طعم بهتر مرغ ارگانیک

برخی از افراد طعم مرغ ارگانیک را ترجیح می دهند و می گویند که می توانند تفاوت بین مرغ های ارگانیک را با مرغ های معمولی تشخیص دهند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۱ در دانشگاه پروجا ایتالیا نشان داد که مرغ‌هایی که به‌صورت ارگانیک پرورش یافته‌اند، طعم بهتری دارند. دسترسی به فضای باز باعث تشویق حرکت می شود، که رشد ماهیچه ها را تقویت می کند و از تجمع چربی جلوگیری می نماید، که در واقع مرغ لاغرتر و گوشتی تر است. نانسی گودوین، متخصص تغذیه از انجمن رژیم غذایی آمریکا، می گوید که حیواناتی که در مراتع پرورش می یابند و اجازه داده شده علوفه خواری کنند، حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، اسید آلفا لینولئیک و اسید لینولئیک هستند.

سخن پایانی

هنگامی که مرغ ارگانیک و معمولی را برای خرید می سنجید، تفاوت های اصلی آن ها را در نظر بگیرید. اگر قیمت برای شما مشکلی ندارد، مرغ ارگانیک را امتحان کنید و ببینید که آیا با سلیقه شما مطابقت دارد یا خیر. با این حال، توجه داشته باشید که برچسب “ارگانیک” به طور خودکار به معنای بهتر یا سالم تر نیست. اگر سازمان بهداشت گواهی ارگانیک را تأیید کند، مزرعه طیور دستورالعمل‌های مرغ را برای ارگانیک بودن رعایت کرده است.