021-33324980

واکنش سود پرک و سولفات مس

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

واکنش سدیم هیدروکسید و کات کبود چیست؟

واکنش محلول سود پرک با سولفات مس یک نمونه از واکنش های ته نشینی یا Precipitation Reaction است. سولفات مس حاوی فلز انتقالی یا عنصر واسطه می باشد که به راحتی در آب حل می شود. زمانی که محلول سود پرک یا همان هیدروکسید سدیم به آن اضافه شود ، سبب ایجاد حالت هیدروکسید فلز شده و در نتیجه ، واکنش سدیم هیدروکسید و کات کبود در نهایت منجر به تولید هیدروکسید مس خواهد شد. هیدروکسید مس یک جامد آبی رنگ و نامحلول با فرمول مولکولی Cu(OH)2 است که از ترکیب محلول سود پرک NaOH با محلول رقیق سولفات مس با فرمول CuSO4·5H2O به دست می آید. معادله واکنش کات کبود با سدیم هیدروکسید عبارت است از:

CuSO4+2NaOH→Cu(OH)2+Na2SO4

 

از واکنش محلول سود پرک با کات کبود در قرون 17 و 18 میلادی به منظور تولید نوعی رنگ برای استفاده در صنایع جوهر سازی و سرامیک سازی استفاده می شده است. طی فرایند تولید هیدروکسید مس معمولا مقداری سدیم هیدروکسید به صورت ناخالصی در آن باقی می ماند. در روش آزمایشگاهی برای تولید این ماده به صورت کاملا خالص ، پیش از ترکیب محلول سود پرک با کات کبود ، مقداری کلرید آمونیوم به محلول افزوده می شود.

همچنین یک روش ساده آزمایشگاهی برای تولید هیدروکسید مس ، از طریق الکترولیز آب که حاوی الکترولیت هایی مانند سدیم سولفات یا منیزیم سولفات است می باشد. در این روش مقداری آنود مس هم به آن افزوده می شود. ولی روش صنعتی تولید آن که در اشل زیاد می باشد ، همان واکنش محلول سود پرک و کات کبود است.

 کات کبود و سدیم هیدروکسید, سدیم هیدروکسید و سولفات مس, واکنش سود پرک با سولفات مس, واکنش سدیم هیدروکسید با کات کبود,

روش انجام آزمایش سدیم هیدروکسید و کات کبود در آزمایشگاه

مواد و وسایل مورد نیاز برای این آزمایش عبارتند از:

- محلول سود پرک رقیق یا سود مایع

- سولفات مس یا کات کبود

- بشر

- لوله آزمایش

نحوه انجام واکنش کات کبود و سدیم هیدروکسید

قبل از شروع آزمایش توجه داشته باشید که سدیم هیدروکسید یک ماده به شدت قلیایی و تا حدودی خورنده است پس در هنگام کار با آن از دستکش استفاده نمایید. ابتدا بشر را تا نیمه از آب پر کنید و نصف قاشق به آن کات کبود افزوده و هم بزنید. 1mL از محلول آبی رنگ به دست آمده را در یک لوله آزمایش ریخته و مقداری محلول سود پرک به آن بیفزایید. حال می توانید نتیجه آزمایش که همان هیدروکسید مس است را مشاهده نمایید.

خواندن 912 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 آذر 1396 ساعت 14:52
واکنش سود پرک و سولفات مس - 4.7 out of 5 based on 3 votes

رسانه

نظر دادن

نظرات

آهک

سود پرک

سود مایع

اسید هیومیک
بنتونیت

آهک،سود پرک،سود مایع

با ما در ارتباط باشید

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر است

ایمیل
ورودی نامعتبر است

توضیحات
ورودی نامعتبر است

تماس با ما

mahdban Copy 75  تلفن دفتر تهران : 02133324980
iphone 38345  همراه : 09128124103 - 09334134599

 


 ایمیل : info@sinato.ir

دستگاه چاپ بنر دستگاه چاپ بنر دستگاه چاپ بنر اجاره آپارتمان مبله در تهران آپارتمان مبله کفپوش اپوکسی مبل راحتی مشاوره خانواده اسکوتر برقی تعمیرات صندلی اداری سقف کاذب اسباب بازی کودک خرید اینترنتی کتاب کامیونت فاو دستگاه چاپ بنر
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت