021-33324980

سود مایع

سود مایع

کاستیک سودا | هیدروکسید سدیم | سود سوزاور | سود کاستیک

سود مایع چیست؟

سود مایع ماده ای بی بو و بی رنگ بوده و بسیار خورنده و واکنش دهنده است. این ماده که اسامی دیگری مثل کاستیک سودا ، سود سوزآور و سدیم هیدروکسید نیز دارد از نظر شیمیایی یکی از نمک های سدیمی است. کاستیک سودا دارای پایه قلیایی و تجزیه کننده پروتئین در بافت های زنده بوده و موجب سوختگی شیمیایی می شود. از جمله ویژگی های سود سوزاور مایع این است که جاذب آب و رطوبت بوده و گاز کربنیک محیط را جذب می نماید ، بدان معنا که اگر به مدت زیادی در معرض هوای آزاد قرار بگیرید با جذب کربن ، تبدیل به کربنات سدیم جامد می شود. سود مایع 50 درصد در صنایع گوناگونی مثل کاغذ سازی ، تولید صابون و شوینده ها ، حفاری چاه های نفت و گاز ، نساجی و ... مصرف شده و تولید سالیانه آن بالغ بر شصت میلیون تن است.

 

جدول ویژگی های سود مایع کاستیک

          فرمول شیمیایی              NaOH
جرم مولی  39.9971 g mol−1
pH  13 -14
شکل ظاهری مایع بی رنگ و شفاف
بو بدون بوی خاصی
 تراکم  2.13 g/cm3
نقطه جوش     1,388 °C (2,530 °F; 1,661 K)   
حلالیت در آب

 418 g/L (0 °C)

1110 g/L (20 °C)
3370 g/L (100 °C)

انحلال پذیری

 soluble in glycerol

negligible in ammonia
insoluble in ether

حلالیت در متانول  238 g/L
حلالیت در اتانول <<139 g/L

 

 تولید سود مایع

تولید صنعتی سود کاستیک مایع 50 درصد از طریق الکترولیز نمک سدیم کلراید به روش کلرآلکالی است. در گذشته برای تولید این محصول از واکنش کربنات سدیم با هیدروکسید کلسیم طی یک واکنش کاستیک سازی استفاده می شده است اما این روش در قرن نوزده میلادی با روش سالوی جایگزین شده و در نهایت امروزه از متد کلرآلکالی استفاده می شود. روش آزمایشگاهی تولید سود سوزآور نیز از طریق ترکیب فلز سدیم خالص با آب است. کشور های آمریکا و چین بزرگ ترین تولیدکنندگان سود مایع در جهان هستند. دو روش صنعتی برای تولید سدیم هیدروکسید که تولید کنندگان سود مایع از آن استفاده می نمایند عبارتند از:

- روش سلول دیافراگم

- روش سلول غشایی یا ممبران

 

در روش ممبران که متدی جدید برای تولید سود مایع است از یک بخش کاتد و یک بخش آند در یک سلول واحد استفاده می شود به طوری که یک غشاء آن دو را از هم جدا کرده است. این غشاء فقط به یون های سدیم و مقداری اندکی آب اجازه عبور به سمت بخش کاتد را می دهد. در بخش کاتد ، گاز هیدروژن به صورت حباب از طریق تجزیه آب ایجاد شده و جمع آوری می شود. محلول سود سوز آور هم به صورت سود کاستیک مایع 30 درصد باقی می ماند که در مراحل بعدی می توان خلوص آن را تا 50 درصد افزایش داد. در سوی دیگر سلول ممبران یعنی در آند ، گاز کلر از تجزیه نمک تولید می گردد. در میان تمام روش های صنعتی تولید سود مایع 50 درصد ، روش سلول ممبران یا غشائی کمترین میزان انرژی را مصرف می نماید.

 

در روش دیافراگم بخش آند با استفاده از یک دیافراگم نفوذ پذیر از کاتد جدا می شود. آب نمک غلیظ را وارد بخش آند نموده و سپس از میان دیافراگم عبور کرده به سمت بخش کاتد سرازیر می شود. در نتیجه آب نمک کاستیک رقیق سلول را ترک می کند. در مراحل بعدی می توان با حذف نمک های اضافی ، سود مایع 50 درصد تولید نمود. در روش سلول دیافراگم معمولا از یک فرایند تبخیری با تقریبا سه تن بخار در ازای تولید هر تن کاستیک سودا استفاده می شود. نمک از آب نمک کاستیک جدا می گردد تا غلظت محصول تولیدی افزایش یابد.

سود مایع, فروش سود مایع, خرید سود مایع, قیمت سود مایع, تولید سود مایع, تولید کننده سود مایع, سود مایع 50 درصد, سودمایع, سود مایع کاستیک, سود مایع 50 درصد,

مصارف و کاربرد های سود مایع

کاستیک سودا در کاغذ سازی

از جمله اصلی ترین و با سابقه ترین موارد مصرف سود مایع در تولید خمیر کاغذ است. این ماده به عنوان عامل اصلی در جدا سازی الیاف سلولزی از لیگنین استفاده می شود و تاثیر زیادی در سفید شدن کاغذ دارد.
سود کاستیک در تصفیه آلومینیوم   (H3)
تولید فلز خالص آلومینیوم با استفاده از این ماده صورت می گیرد. در این روش ، سود کاستیک مایع به عنوان یک عامل قلیایی استفاده می شود. تصفیه آلومینیای حاوی بوکسیت طی

فرایند بایر صورت می پذیرد.

سدیم هیدروکسید در تولید صابون

از قرن نوزده میلادی ، به خاصیت تجزیه کنندگی بافت های چربی توسط هیدورکسید سدیم پی برده شد و از آن زمان از این ماده شیمیایی به منظور تولید صابون و شوینده ها استفاده می شود.

سود سوزآور در صنایع غذایی

کاستیک ، ماده ای خوراکی نیست ولی در صنایع غذایی کاربرد دارد. برای شستشوی میوه و سبزی و پوست کنی شیمیایی آن ، تولید شکلات و کاکائو و کارامل ، تولید نوشابه ، تصفیه قند و شکر ، تولید لبنیات و ... کاربرد های زیادی دارد.

سود مایع در صنایع

این ماده به عنوان یک شوینده و چربی صنعتی بر در صنایع مختلف مصرف می شود. شستشوی گریس ، چربی ها و پروتئین ها از مخازن و سیلو ها و همچنین پاک سازی لوله ها و فاضلاب صنعتی از رسوبات از جمله کاربرد های صنعتی آن است.

سود سوز آور در تصفیه آب

برای تنظیم pH آب های اسیدی از سود کاستیک استفاده می شود. این ماده همچنین قادر به کاهش میزان فلزات سنگین و سمی موجود در آب آشامیدنی است.

تولید سیمان و بتن ترکیبی

سدیم هیدروکسید به عنوان یک روان کننده در تولید سیمان ترکیبی مصرف می شود و موجب یک دست شدن سیمان و جلوگیری از جدا شدن ماسه از سیمان می گردد.

سود مایع در حفاری چاه نفت

به دلیل استفاده از بنتونیت و دیگر انواع گل حفاری ، pH محیط با افزایش مواجه خواهد شد. سود کاستیک برای تنظیم اسیدیته چاه استخراج نفت و گاز مصرف می شود.

مصرف در صنایع شیمیایی 

در صنایع شیمیایی از کاستیک برای خنثی سازی اسید ها و تنظیم pH استفاده می کنند. همچنین برای تولید انواع دیگر ترکیبات سدیم دار مصرف می شود.

 

آنالیز سود مایع 50 درصد

Liquid Caustic Soda Analysis
   ردیف    عنوان       روش آزمایش           واحد      نتیجه
1 NaOH ISIRI 2530 % 50
2  NaCl ISIRI 2535 % 0.002
3 Na2CO3 ISIRI 2533 % 0.12
4 Fe ISIRI 2537 ppm 0.33
5 Na2SO4 ISIRI 364 ppm      Low than detection limit     
6 SiO2 ISIRI 364 ppm Low than detection limit
7 Al2O3 ISIRI 364 ppm Low than detection limit
8 Hg ISIRI 364 ppm Low than detection limit
9 As2O3 ISIRI 364 ppm Low than detection limit
10      Heavy Metals Pb      ISIRI 364 ppm 0.062

 

واکنش پذیری سود مایع

سود کاستیک مایع با فلزاتی همچون آلومینیوم ، منیزیم ، روی ، قلع و ... واکنش می دهد. همچنین باید از اسید ها ، مواد آلی هالوژنی ، ترکیبات ازته و گلیکول ها دور نگه داشته شود. سودمایع قادر به تجزیه بافت های حیوانی و انسان نظیر پوست ، چشم و پر است. نیز با انواع قند ها مانند فروکتوز ، گالاکتوز و مالتوز واکنش شیمیایی ایجاد و مونوکسید کربن تولید می کند. 

سود مایع, فروش سود مایع, خرید سود مایع, قیمت سود مایع, تولید سود مایع, تولید کننده سود مایع, سود مایع 50 درصد, سودمایع, سود مایع کاستیک, سود مایع 50 درصد,

نکات ایمنی

محلول سود سوز آور همان گونه که از نام آن مشخص بوده همچون اسید است و چنانچه با پوست تماس یابد ، موجب سوختگی شیمیایی می شود و در نتیجه ممکن است سبب صدمات جدی به پوست ، چشم و سیستم تنفسی شود. بنابراین باید از تجهیزات حفاظتی مثل دستکش پلاستیکی ، لباس های ایمنی ، عینک صنعتی و ... استفاده نمود. جعبه کمک های اولیه باید در محل وجود داشته باشد. در صورت تماس طولانی مدت با سود مایع ، پوست را به مدت 10 تا 15 دقیقه زیر آب سرد شستشو دهید. ترکیب آن با اسید ها و یا آب ، واکنشی گرمازا تولید می نماید و باید با دقت این کار را انجام داد.

 

فروش سود مایع 50 درصد

سود مایع 50 درصد "سینا تولید" از کیفیت بسیار مطلوب و ممتازی برخوردار بوده و منطبق با آنالیز ارائه شده عرضه می گردد. ما با برخورداری از تجهیزات پیشرفته و اتکا به پرسنل کار آزموده و سال ها تجربه تولید ، علاوه بر تامین نیاز کارخانجات و صنایع داخلی به کاستیک سودا ، امکان عرضه و فروش سود مایع صادراتی را در بسته بندی مناسب و با امکان انجام تشریفات گمرکی و تحویل بار در هر یک از مرز ها و بنادر خروجی کشور را داریم.

تفاوت سود پرک و سود مایع چیست - 4.8 out of 5 based on 24 votes

تفاوت سود پرک و سود مایع چیست

کاربرد سود مایع - 5.0 out of 5 based on 8 votes

کاربرد سود مایع

تولید کنندگان سود مایع - 4.7 out of 5 based on 15 votes

تولید کنندگان سود مایع

MSDS سود مایع - 4.6 out of 5 based on 17 votes

MSDS سود مایع

سود مایع پتروشیمی - 4.7 out of 5 based on 9 votes

سود مایع پتروشیمی

سود مایع 50 درصد - 5.0 out of 5 based on 9 votes

سود مایع 50 درصد

سود مایع در تولید صابون - 4.6 out of 5 based on 10 votes

سود مایع در تولید صابون

فروش سود مایع در اصفهان - 4.8 out of 5 based on 4 votes

فروش سود مایع در اصفهان

سود مایع در بورس - 4.6 out of 5 based on 9 votes

سود مایع در بورس

آنالیز سود مایع پتروشیمی اروند - 5.0 out of 5 based on 12 votes

آنالیز سود مایع پتروشیمی اروند

فروش سود مایع صادراتی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

فروش سود مایع صادراتی

نکات مهمی در مورد خرید سود مایع سوزآور - 5.0 out of 5 based on 3 votes

نکات مهمی در مورد خرید سود مایع سوزآور

سود مایع ارومیه - 4.8 out of 5 based on 5 votes

سود مایع ارومیه

روش تولید سود مایع سوز آور | تولید کاستیک سودا به روش های پیشرفته - 5.0 out of 5 based on 2 votes

روش تولید سود مایع سوز آور | تولید کاستیک سودا به روش های پیشرفته

فروش سود مایع در مشهد - 5.0 out of 5 based on 2 votes

فروش سود مایع در مشهد

فروشندگان سود مایع | فروش سود مایع 50 درصد | فروش سود سوز آور - 5.0 out of 5 based on 2 votes

فروشندگان سود مایع | فروش سود مایع 50 درصد | فروش سود سوز آور

آهک

سود پرک

سود مایع

اسید هیومیک
بنتونیت

آهک،سود پرک،سود مایع

با ما در ارتباط باشید

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر است

ایمیل
ورودی نامعتبر است

توضیحات
ورودی نامعتبر است

تماس با ما

mahdban Copy 75  تلفن دفتر تهران : 02133324980
iphone 38345  همراه : 09128124103 - 09334134599

 


 ایمیل : info@sinato.ir